Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Odpowiedzią na konflikty i napięcia regionalne powinno być wzmocnienie współpracy i dialogu w ramach Unii dla Śródziemnomorza jako platformy rozwoju potencjału ludzkiego regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji występując na Forum w Barcelonie.
Spotkanie było okazją do potwierdzenia strategicznych celów przyświecających procesowi barcelońskiemu, jak też podsumowania dotychczasowych działań i osiągnięć Unii dla Śródziemnomorza w dziesiątą rocznicę powołania tej inicjatywy. Podczas Forum państwa członkowskie wyraziły ponadto swoje poparcie dla zaangażowania Unii wobec najważniejszych wyzwań regionalnych o charakterze gospodarczym, politycznym, społecznym oraz w dziedzinie bezpieczeństwa. - Polska z racji swojego położenia geograficznego przywiązuje szczególną wagę do relacji ze wszystkimi państwami unijnego sąsiedztwa, zarówno w wymiarze południowym, jak i – najbliższym nam – wschodnim – podkreślił wiceminister Papierz. - Państwa objęte Europejską Polityką Sąsiedztwa powinny utrzymać swój uprzywilejowany status w relacjach z UE i możliwość korzystania z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI) jako odrębnego instrumentu finansowego w budżecie unijnym po 2020 r. – dodał.
Wiceszef polskiego resortu dyplomacji za najważniejszy kapitał Unii dla Śródziemnomorza uznał zaangażowanie w jej prace ponad 10 tysięcy podmiotów i instytucji w krajach członkowskich - przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, młodzieży, kobiet, przedsiębiorców i środowisk akademickich. Wskazał także na wagę współpracy energetycznej w regionie Morza Śródziemnego, która wpisuje się w rozwój infrastruktury energetycznej łączącej kraje Europy Środkowo-Wschodniej na kierunku Północ-Południe. - Transformacja ekonomiczna państw południowego sąsiedztwa oraz stworzenie środowiska sprzyjającego prywatnym inwestycjom powinny przyczynić się do zmniejszenia presji migracyjnej – podsumował swoje wystąpienie wiceminister Papierz.
Celem powołania Unii dla Śródziemnomorza było nadanie nowej dynamiki współpracy w basenie Morza Śródziemnego m.in. przez: wzmocnienie dialogu politycznego oraz rozwój współpracy projektowej w takich dziedzinach jak: oczyszczanie Morza Śródziemnego, budowa morskich i lądowych szlaków transportowych, alternatywne źródła energii czy rozwój biznesu. Członkami powstałej w 2008 r. Unii są 43 państwa - 28 krajów członkowskich UE oraz 15 państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Tegorocznemu Forum w Barcelonie przewodniczyli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i minister spraw zagranicznych Jordanii Ayman Safadi, a jego gospodarzami byli minister spraw zagranicznych Hiszpanii Josep Borrel oraz sekretarz generalny Unii dla Śródziemnomorza Nasser Kamel.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.10.2018, 19:54 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |