Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceszefowa MSZ w poniedziałek wzięła udział w spotkaniu ministerialnym Komitetu Pomocy Rozwojowej (Development Assistance Committee – DAC) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które odbywa się w Paryżu.
Jednym z tematów omawianych przez ministrów była kwestia spójności pomocy humanitarnej, rozwojowej i działań zapewniających pokój. Polska jest aktywnym orędownikiem takiego podejścia – wskazuje zarówno na niewystarczający charakter doraźnych akcji humanitarnych, jak również podkreśla fundamentalne znaczenie realizacji długoterminowych strategii, których celem jest reakcja na pierwotne przyczyny kryzysów. Nasz kraj przypomina również o znaczeniu bezpieczeństwa i stabilności w tworzeniu warunków trwałego rozwoju.
Dwudniowe spotkanie, które odbywa się w dniach 30-31 października, ma charakter przełomowy dla funkcjonowania Komitetu Pomocy Rozwojowej: podejmowane są decyzje ws. nowych strategicznych priorytetów i aktualizacji mandatu DAC. Ministrowie dokonują modernizacji definicji Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (Official Development Assistance), uwzględniając m. in. rosnącą rolę sektora prywatnego, a także instrumentów rynkowych we współpracy rozwojowej. Ma to pomóc w przystosowaniu Komitetu do nowych wyzwań globalnej współpracy rozwojowej, jak również ułatwić nakreślenie nowej formuły jego funkcjonowania i roli w realizacji przyjętej w 2015 r. przez ONZ Agendy 2030 i Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Komitet został powołany w 1961 roku jako forum współpracy najważniejszych dawców pomocy rozwojowej. W skład DAC wchodzi obecnie 29 państw członkowskich OECD (Polska od 2013 r.) oraz UE. Komitet jest cieszącą się prestiżem instytucją międzynarodową, która tworzy standardy skutecznej i przejrzystej pomocy przekazywanej krajom rozwijającym się. Służą temu m.in. regularne przeglądy systemów współpracy rozwojowej, któremu Polska po raz pierwszy została poddana w 2016 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mgost/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.10.2017, 07:54 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |