Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister Konrad Szymański otworzył konferencję pt. "Reprezentacja Rzeczypospolitej Polskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – ponad dwie dekady doświadczeń MSZ"
– Polska od początku swej obecności w systemie strasburskim nie tylko stawała pod pręgieżem orzeczniczym Trybunału, ale przede wszystkim doskonaliła krajowy system ochrony praw człowieka – zarówno jako wyraz postępującej modernizacji i dekomunizacji kraju, jak również w ramach procedury wykonywania wyroków Trybunału – powiedział we wtorek wiceszef MSZ.
Wiceminister Szymański zaznaczył, że Polska brała także aktywny udział w procesie reformy Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. – Co najistotniejsze, gotowa jest nadal ponosić współodpowiedzialność za ten unikalny na skalę światową projekt tworzenia w Europie przestrzeni prawnej opartej na koncepcji ochrony praw człowieka – podkreślił sekretarz stanu w MSZ.
Ponad dwie dekady doświadczeń resortu spraw zagranicznych na polu reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka to myśl przewodnia konferencji organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Datę wydarzenia wybrano nieprzypadkowo – w tym roku mija 20 lat od pierwszego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w stosunku do Polski (sprawa Proszak). Orzeczenie to zapoczątkowało nowy etap w międzynarodowym sądownictwie w odniesieniu do Polski, jak również rozpoczęło trwający do dziś proces podnoszenia krajowych standardów ochrony praw człowieka.
Zorganizowana przez MSZ konferencja stanowiła okazję do podsumowania doświadczeń resortu w wykonywaniu reprezentacji procesowej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz do refleksji nad działaniami podjętymi przez władze krajowe w celu wykonania jego wyroków. W charakterze prelegentów i moderatorów wystąpili wybitni przedstawicie świata nauki oraz praktycy na co dzień zajmujący się zagadnieniami ochrony praw człowieka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ karo/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.05.2017, 20:00 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |