Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Mościcka-Dendys na inauguracji Krajowej Listy Programu UNESCO Pamięć Świata (komunikat)

17.10.2014, 18:15aktualizacja: 17.10.2014, 18:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniu 17 października w ceremonii inaugurującej polską Listę Programu Pamięć Świata UNESCO w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego.

„Zaangażowanie na forum UNESCO i innych organizacji wielostronnych zajmuje ważne miejsce w polityce zagranicznej Polski i w polskiej działalności dyplomatycznej” – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji, podkreślając rolę programów w zakresie edukacji, nauki, kultury oraz komunikacji społecznej w wyrównywaniu szans rozwojowych wszystkich części świata i wspierających dialog międzynarodowy.

Utworzenie polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata stanowi kolejny, naturalny krok w kierunku zwiększenia świadomości historycznej społeczeństwa i umocnienia tożsamości narodowej. „Od początku istnienia Programu MSZ wspierało działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archiwów Państwowych oraz Polskiego Komitetu ds. UNESCO na rzecz rozwoju tego programu.” – powiedziała Mościcka-Dendys. MSZ aktywnie włączało się w pomoc przy organizacji spotkań dotyczących zaleceń w zakresie ochrony i dostępu do dziedzictwa komunikacyjnego, które miały miejsce w ostatnich latach w Polsce.

„W wymiarze zewnętrznym dostęp do wiedzy o dziedzictwie historyczno-kulturowym społeczeństw bez wątpienia przyczyni się do ułatwienia dialogu między nimi.” – powiedziała na zakończenie wiceminister.

Na Polską Listę Pamięć Świata wpisano m.in.: Konstytucję 3 maja 1791, Złoty kodeks gnieźnieński z II poł. XI w., Kronikę Galla Anonima z XII w., rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dokument lokacyjny miasta Krakowa z 1257 roku, kazania świętokrzyskie z II poł. XIII oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona w sprawie Polski i jej niepodległości.

Polska Listy Programu UNESCO Pamięć Świata będzie w przyszłości rozszerzana. Okolicznościową ekspozycję, wzbogaconą o faksymilia dokumentów wpisanych na listę, będzie można oglądać 18 i 19 października w Pałacu Prezydenckim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.10.2014, 18:15
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ