Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Polska aktywnie uczestniczy w działaniach wojskowych na rzecz pokonania Daesh oraz w stabilizacji Iraku – mówił wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki w swoim przemówieniu w Kuwejcie na międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Iraku.
W ramach wydarzenia główny akcent położono na potwierdzenie międzynarodowego zobowiązania do dalszego wspierania Iraku w procesie rekonstrukcji i rozwoju po pokonaniu Daesh, a także na zmobilizowanie środków finansowych na ten cel.
– Popieramy działania zmierzające do stabilizacji kraju, przy jednoczesnym poszanowaniu jedności, suwerenności i integralności terytorialnej Republiki Iraku – zaznaczył wiceminister Bartosz Cichocki, który przedstawił działania Polski na rzecz stabilizacji i odbudowy Iraku. Poinformował również o zaangażowaniu Polski w obszarze pomocy humanitarnej na terenie tego kraju. – Polska przyłącza się do apeli społeczności międzynarodowej o wzmocnienie zaangażowania w zakresie udzielania pomocy humanitarnej miejscowej ludności. W odpowiedzi na te apele Polska wspiera i będzie wspierała misję międzynarodowych organizacji humanitarnych, a także programy bilateralne – podkreślił wiceminister Cichocki.
W latach 2018-2019, za pośrednictwem organizacji pozarządowych, Polska będzie realizować w Iraku dalsze projekty, których celem jest przede wszystkim zapewnienie opieki medycznej w regionach zniszczonych przez Daesh. Wiceszef MSZ przypomniał również o rozpoczętej w styczniu br. dwuletniej kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa, zwracając uwagę na znaczenie Iraku w pracach Rady i fakt powierzenia Polsce przewodnictwa w Komitecie Sankcyjnym ds. Iraku.
Irak odgrywa ważną rolę w polityce Polski wobec Bliskiego Wschodu. Poza intensywną współpracą wojskową i wsparciem humanitarnym Polska stale rozbudowuje kontakty polityczne. W 2016 r. doszło do ponownego otwarcia polskiej ambasady w Bagdadzie, a szef irackiej dyplomacji przebywał z wizytą w Polsce. W ubiegłym roku miała miejsce wizyta prezydenta Iraku w Polsce.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.02.2018, 19:41 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |