Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Moja wizyta jest wyrazem poparcia dla aspiracji Macedonii i państw Bałkanów Zachodnich w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział szef polskiej dyplomacji po poniedziałkowym spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Republiki Macedonii Nikolą Dimitrowem.
Rozmowy z szefem macedońskiego MSZ dotyczyły głównie stosunków dwustronnych, polskiego wsparcia dla euroatlantyckich aspiracji Republiki Macedonii oraz relacji w ramach różnych formatów regionalnych. Poruszono też kwestie rozwoju współpracy w zakresie bezpieczeństwa, kultury i edukacji. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że na dobrą współpracę między naszymi krajami mają wpływ również uwarunkowania historyczne.
Szef polskiego MSZ wskazał, że jego pierwsza wizyta w Skopje przypada na początek roku, w którym obchodzimy 25-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. – Podzielamy historię, mamy wspólne interesy. Rozumiemy bardzo dobrze aspiracje Macedończyków, jeśli chodzi o członkostwo Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział minister Czaputowicz, podkreślając jednocześnie zaangażowanie Polski w proces rozszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich. Ministrowie zgodzili się, że perspektywa integracji europejskiej regionu to jedyna droga do zapewnienia jego bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju.
Ministrowie Czaputowicz i Dimitrow zainaugurowali także siódmą edycję „Konferencji Skopijskiej”. Doroczne spotkanie przedstawicieli instytucji państwowych służy dzieleniu się polskimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego do UE oraz przyczynia się do wzmocnienia zdolności administracyjnych macedońskich instytucji i ich efektywności w adaptacji unijnych standardów. Strona polska zapewniła udział ekspertów w dziedzinach wskazanych przez macedońskich partnerów jako najbardziej istotne w perspektywie negocjacji z UE. W tym roku były to tematy związane z przedsiębiorstwami i polityką przemysłową, sądownictwem i prawami podstawowymi, sprawiedliwością, wolnością i bezpieczeństwem oraz współpracą regionalną.
Równolegle do 7. „Konferencji Skopijskiej” miał miejsce „okrągły stół” z udziałem przedstawicieli think-tanków. Spotkanie organizacji pozarządowych służyło pogłębieniu dyskusji i uwzględnieniu ich oczekiwań wobec procesu akcesyjnego.
W trakcie pobytu w Skopje minister Czaputowicz spotkał się także z premierem Republiki Macedonii Zoranem Zaewem. W trakcie rozmowy poruszono zarówno kwestie relacji dwustronnych, jak i europejskiej przyszłości Bałkanów Zachodnich.
Przy okazji wizyty w Macedonii szef polskiej dyplomacji wziął również udział w ceremonii upamiętnienia 75. rocznicy deportacji macedońskich Żydów do obozu zagłady w Treblince.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.03.2018, 19:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |