Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta wiceminister Joanny Wroneckiej w Tunezji (komunikat)

24.02.2017, 21:53aktualizacja: 24.02.2017, 21:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Zacieśnianie polsko-tunezyjskich kontaktów politycznych, a także współpraca gospodarcza, kulturalna i naukowa to główne tematy rozmów wiceminister Joanny Wroneckiej podczas konsultacji dwustronnych w Tunisie w dniach 23-24 lutego br.

Wiceminister Joanna Wronecka w rozmowie z sekretarzem stanu Sabrim Bachtobji zapewniła o stałym poparciu Polski dla demokratycznej drogi rozwoju obranej przez Tunezję, która po wydarzeniach „arabskiej wiosny” jest prekursorem zmian polityczno-społecznych w regionie Afryki Północnej. Podczas spotkania zwrócono uwagę na potrzebę zwiększenia dynamiki kontaktów politycznych, aktualizację bazy prawno-traktatowej. Wiceministrowie poruszyli też kwestię współpracy rozwojowej. Dyskusja dotyczyła również stosunków gospodarczych oraz perspektywy współpracy polskich i tunezyjskich ośrodków naukowych i kulturalnych.

Pierwsze konsultacje polityczne resortów dyplomacji Polski i Tunezji od czasu tzw. "jaśminowej rewolucji" w 2011 r. były także okazją do omówienia problematyki bezpieczeństwa regionalnego w tym zagrożeń terrorystycznych oraz bieżącej sytuacji w sąsiedniej Libii. Spotkanie posłużyło analizie aktualnych wydarzeń w ramach bliskowschodniego procesu pokojowego, konfliktu zbrojnego w Syrii oraz zaangażowania Rosji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Wiceminister Joanna Wronecka podziękowała za poparcie Tunezji dla kandydatury RP jako niestałego członka RB ONZ i podkreśliła, że w chwili obecnej Polska aktywnie angażuje się w problematykę globalną i aktywizuje współpracę z państwami pozaeuropejskimi, w tym m.in. ze światem arabskim.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji rozmawiała również z minister turystyki i rzemiosła Selmą Eloumi Rekik oraz z przedstawicielami think tanków, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i z dziennikarzami. W Ambasadzie RP w Tunisie wiceminister Wronecka spotkała się z miejscową Polonią.

Polska delegacja złożyła także wieniec w Muzeum Bardo przed tablicą upamiętniającą ofiary zamachu terrorystycznego w marcu 2015r., w którym zginęło trzech obywateli polskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.02.2017, 21:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ