Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Waszyngtonie
"Prawa człowieka są kluczowym elementem Procesu Warszawskiego. Fundamentalne prawa i wolności człowieka są niezbywalne i muszą być równie ważne dla każdego kraju na świecie" – podkreślił wiceminister Marcin Przydacz otwierając, jako współprzewodniczący, waszyngtońskie posiedzenie grupy roboczej ds. praw człowieka Procesu Warszawskiego.
W spotkaniu grupy wzięli udział przedstawiciele ponad 50 krajów i organizacji – uczestników Procesu Warszawskiego. Głównym tematem dyskusji było zacieśnianie współpracy międzynarodowej na rzecz wzmacniania roli kobiet w budowaniu pokoju i rozwiązywaniu konfliktów w regionie Bliskiego Wschodu. "Kobiety mają ogromny, pozytywny, codzienny wpływ na budowanie sprawiedliwych, zamożniejszych i bezkonfliktowych społeczeństw. Kobiety mają pełne prawo brać znaczący udział w kreowaniu przyszłości swoich krajów" – zaznaczył wiceminister Marcin Przydacz.
Uczestnicy posiedzenia rozmawiali także na temat problemów, jakie napotykają państwa regionu m.in. Bliskiego Wschodu w implementacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 "Kobiety, Pokój i Bezpieczeństwo" (WSP). Omówiono przy tej okazji propozycje rozwiązań na rzecz pełnej realizacji rezolucji.
W trakcie dwudniowych obrad odbyły się również panele z udziałem organizacji pozarządowych zajmujących się przedmiotową tematyką, Wysłuchano także wystąpień przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego zaangażowanych w procesy pokojowe na Bliskim Wschodzie.
Podczas wizyty w USA wiceminister Marcin Przydacz spotkał się także z głównym zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. Europy Maureen Cormack, zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. Rosji Christoferem Robinsonem oraz starszym dyrektorem ds. Europy w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa Johnem Erathem. Głównymi tematami rozmów były ostatnie wydarzenia związane z konfliktem na Ukrainie, sytuacja na Białorusi i w Mołdawii oraz polityka Rosji w regionie. Omówiono również możliwości dalszego zacieśniania współpracy między Polską a USA w dziedzinie pomocy rozwojowej. Wiceminister Przydacz podkreślił, że zaangażowanie USA w regionie jest wciąż nieodzownym elementem stabilizacji, a współpraca transatlantycka w ramach NATO ?i w relacjach z UE nie ma alternatywy.
Wiceminister spotkał się ponadto z przedstawicielami czołowych amerykańskich think tanków, z którymi rozmawiał o sytuacji politycznej w USA oraz przyszłości polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki.
# # #
Grupa robocza ds. praw człowieka została powołana podczas Konferencji ministerialnej poświęconej budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 lutego 2019 r. Podczas konferencji zainicjowano Proces Warszawski, w ramach którego ustanowiono siedem grup roboczych. Ich zadaniem będzie kontynuowanie prac w następujących obszarach: przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu, proliferacja pocisków balistycznych, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie humanitarne i związane z uchodźcami oraz prawa człowieka. Jako pierwsza prace rozpoczęła grupa robocza ds. cyberbezpieczeństwa, która spotkała się w Korei Południowej w dniach 7-8 października.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.10.2019, 18:17 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |