Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Waszyngtonie (komunikat)

13.10.2019, 18:17aktualizacja: 13.10.2019, 18:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wizyta wiceministra Marcina Przydacza w Waszyngtonie

"Prawa człowieka są kluczowym elementem Procesu Warszawskiego. Fundamentalne prawa i wolności człowieka są niezbywalne i muszą być równie ważne dla każdego kraju na świecie" – podkreślił wiceminister Marcin Przydacz otwierając, jako współprzewodniczący, waszyngtońskie posiedzenie grupy roboczej ds. praw człowieka Procesu Warszawskiego.

W spotkaniu grupy wzięli udział przedstawiciele ponad 50 krajów i organizacji – uczestników Procesu Warszawskiego. Głównym tematem dyskusji było zacieśnianie współpracy międzynarodowej na rzecz wzmacniania roli kobiet w budowaniu pokoju i rozwiązywaniu konfliktów w regionie Bliskiego Wschodu. "Kobiety mają ogromny, pozytywny, codzienny wpływ na budowanie sprawiedliwych, zamożniejszych i bezkonfliktowych społeczeństw. Kobiety mają pełne prawo brać znaczący udział w kreowaniu przyszłości swoich krajów" – zaznaczył wiceminister Marcin Przydacz.

Uczestnicy posiedzenia rozmawiali także na temat problemów, jakie napotykają państwa regionu m.in. Bliskiego Wschodu w implementacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 "Kobiety, Pokój i Bezpieczeństwo" (WSP). Omówiono przy tej okazji propozycje rozwiązań na rzecz pełnej realizacji rezolucji.

W trakcie dwudniowych obrad odbyły się również panele z udziałem organizacji pozarządowych zajmujących się przedmiotową tematyką, Wysłuchano także wystąpień przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego zaangażowanych w procesy pokojowe na Bliskim Wschodzie.

Podczas wizyty w USA wiceminister Marcin Przydacz spotkał się także z głównym zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. Europy Maureen Cormack, zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. Rosji Christoferem Robinsonem oraz starszym dyrektorem ds. Europy w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa Johnem Erathem. Głównymi tematami rozmów były ostatnie wydarzenia związane z konfliktem na Ukrainie, sytuacja na Białorusi i w Mołdawii oraz polityka Rosji w regionie. Omówiono również możliwości dalszego zacieśniania współpracy między Polską a USA w dziedzinie pomocy rozwojowej. Wiceminister Przydacz podkreślił, że zaangażowanie USA w regionie jest wciąż nieodzownym elementem stabilizacji, a współpraca transatlantycka w ramach NATO ?i w relacjach z UE nie ma alternatywy.

Wiceminister spotkał się ponadto z przedstawicielami czołowych amerykańskich think tanków, z którymi rozmawiał o sytuacji politycznej w USA oraz przyszłości polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki.

# # #

Grupa robocza ds. praw człowieka została powołana podczas Konferencji ministerialnej poświęconej budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 lutego 2019 r. Podczas konferencji zainicjowano Proces Warszawski, w ramach którego ustanowiono siedem grup roboczych. Ich zadaniem będzie kontynuowanie prac w następujących obszarach: przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu, proliferacja pocisków balistycznych, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie humanitarne i związane z uchodźcami oraz prawa człowieka. Jako pierwsza prace rozpoczęła grupa robocza ds. cyberbezpieczeństwa, która spotkała się w Korei Południowej w dniach 7-8 października.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2019, 18:17
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ