Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: współpraca NATO-Ukraina w obliczu zagrożeń hybrydowych (komunikat)

26.10.2017, 16:14aktualizacja: 26.10.2017, 16:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Zachód nie jest uodporniony na zagrożenia hybrydowe. Musimy przygotować się wspólnie, na poziomie narodowym i sojuszniczym, a także we współpracy NATO-Ukraina, do ich neutralizacji – powiedział w Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podczas inauguracyjnego posiedzenia Platformy NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Współorganizatorami seminarium „Crisis Management And Strategic Management In Hybrid Warfare Environment” były Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Studiów Strategicznych Ukrainy.

W swoim wystąpieniu w jednym z paneli wiceminister Bartosz Cichocki podkreślił znaczenie inicjatywy sojuszniczej wobec rosnącego zagrożenia ze strony rosyjskich działań hybrydowych. Wskazał, że obejmują one szeroki zakres instrumentów - od kampanii medialnych, przez ataki hakerskie, zamachy terrorystyczne, po operacje służb specjalnych. Wiceszef MSZ sformułował propozycje pod kątem dalszych prac platformy NATO-Ukraina. Wyraził nadzieję, że stanie się ona ważnym forum poszukiwania aktywnych sposobów przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

Obrady otworzyli szef BBN Paweł Soloch, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Łytwynenko oraz zastępca asystenta Sekretarza Generalnego NATO James Appathurai.

W warszawskim spotkaniu wzięło udział ponad 100 ekspertów, w tym z Kwatery Głównej Sojuszu, 21 państw członkowskich NATO, jak również kilkunastoosobowa delegacja strony ukraińskiej. Reprezentowane było także Europejskie Centrum Doskonałości w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym z Helsinek, którego Polska jest członkiem.

* * *

Platforma NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym została utworzona w połowie 2017 r. na mocy decyzji podjętych przez Sojusz Północnoatlantycki na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 roku. Stanowi część przyjętego wówczas całościowego pakietu wsparcia dla Ukrainy (Comprehensive Assistance Package).

W ramach Platformy NATO i Ukraina zajmują się analizowaniem unikalnych doświadczeń Ukrainy związanych z funkcjonowaniem w warunkach agresji „hybrydowej”. Warszawskie seminarium było poświęcone przede wszystkim aspektowi zarządzania kryzysowego w środowisku hybrydowym i było pierwszym praktycznym działaniem podjętym w ramach Platformy NATO-Ukraina.

Efektem prac Platformy NATO-Ukraina ma być wsparcie procesu budowania odporności strategicznej Ukrainy, m.in. usprawnienia państwowego systemu zarządzania kryzysowego oraz profesjonalizacji urzędników państwowych w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń hybrydowych. Wnioski z seminarium w Warszawie zostaną także wykorzystane w pracach NATO związanych z odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe. Platforma NATO-Ukraina stanowi cenne pole wymiany doświadczeń między Sojuszem Północnoatlantyckim a Ukrainą, dając obu stronom szanse na skorzystanie z posiadanych doświadczeń i najlepszych praktyk przeciwstawiania się zewnętrznej, agresywnej ingerencji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kka/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2017, 16:14
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ