Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Zachód nie jest uodporniony na zagrożenia hybrydowe. Musimy przygotować się wspólnie, na poziomie narodowym i sojuszniczym, a także we współpracy NATO-Ukraina, do ich neutralizacji – powiedział w Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podczas inauguracyjnego posiedzenia Platformy NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.
Współorganizatorami seminarium „Crisis Management And Strategic Management In Hybrid Warfare Environment” były Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Studiów Strategicznych Ukrainy.
W swoim wystąpieniu w jednym z paneli wiceminister Bartosz Cichocki podkreślił znaczenie inicjatywy sojuszniczej wobec rosnącego zagrożenia ze strony rosyjskich działań hybrydowych. Wskazał, że obejmują one szeroki zakres instrumentów - od kampanii medialnych, przez ataki hakerskie, zamachy terrorystyczne, po operacje służb specjalnych. Wiceszef MSZ sformułował propozycje pod kątem dalszych prac platformy NATO-Ukraina. Wyraził nadzieję, że stanie się ona ważnym forum poszukiwania aktywnych sposobów przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.
Obrady otworzyli szef BBN Paweł Soloch, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Łytwynenko oraz zastępca asystenta Sekretarza Generalnego NATO James Appathurai.
W warszawskim spotkaniu wzięło udział ponad 100 ekspertów, w tym z Kwatery Głównej Sojuszu, 21 państw członkowskich NATO, jak również kilkunastoosobowa delegacja strony ukraińskiej. Reprezentowane było także Europejskie Centrum Doskonałości w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym z Helsinek, którego Polska jest członkiem.
* * *
Platforma NATO-Ukraina ds. przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym została utworzona w połowie 2017 r. na mocy decyzji podjętych przez Sojusz Północnoatlantycki na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 roku. Stanowi część przyjętego wówczas całościowego pakietu wsparcia dla Ukrainy (Comprehensive Assistance Package).
W ramach Platformy NATO i Ukraina zajmują się analizowaniem unikalnych doświadczeń Ukrainy związanych z funkcjonowaniem w warunkach agresji „hybrydowej”. Warszawskie seminarium było poświęcone przede wszystkim aspektowi zarządzania kryzysowego w środowisku hybrydowym i było pierwszym praktycznym działaniem podjętym w ramach Platformy NATO-Ukraina.
Efektem prac Platformy NATO-Ukraina ma być wsparcie procesu budowania odporności strategicznej Ukrainy, m.in. usprawnienia państwowego systemu zarządzania kryzysowego oraz profesjonalizacji urzędników państwowych w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń hybrydowych. Wnioski z seminarium w Warszawie zostaną także wykorzystane w pracach NATO związanych z odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe. Platforma NATO-Ukraina stanowi cenne pole wymiany doświadczeń między Sojuszem Północnoatlantyckim a Ukrainą, dając obu stronom szanse na skorzystanie z posiadanych doświadczeń i najlepszych praktyk przeciwstawiania się zewnętrznej, agresywnej ingerencji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kka/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.10.2017, 16:14 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |