Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wystawa z okazji 25-tej rocznicy przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka (komunikat)

20.11.2014, 22:17aktualizacja: 20.11.2014, 22:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Jestem dumna, że to mój kraj – Polska – wystąpił na forum ONZ z inicjatywą uchwalenia Konwencji, która w kompleksowy sposób ujmuje prawa dziecka – zaznaczyła Pierwsza Dama RP Anna Komorowska otwierając w budynku ONZ w Nowym Jorku wystawę „Poland and the Convention on the Rights of the Child – the legacy of Janusz Korczak”.

Wystawę poświęcono roli Polski w pracach nad Konwencją o Prawach Dziecka. W tym roku obchodzimy 25. rocznicę przyjęcia tego dokumentu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. – Cieszę się, że możemy dzisiaj, wspólnie z Panią Prezydentową, dokonać uroczystego otwarcia wystawy. Polska przykłada szczególną wagę do ochrony praw człowieka i promocji wartości demokratycznych na świecie – zaznaczył Ambasador RP przy ONZ Bogusław Winid. Przypomniał jednocześnie, że Polska zainicjowała powstanie dokumentu i przedstawiła pierwszy projekt Konwencji, a polski delegat przewodniczył Grupie Roboczej ds. opracowania jej tekstu.

Konwencja o Prawach Dziecka została ratyfikowana przez 194 kraje. Na jej treść ogromny wpływ miała myśl polskiego prekursora i orędownika praw dziecka – Janusza Korczaka. – Konwencja o Prawach Dziecka nie powstałaby, gdyby nie Janusz Korczak – Polak żydowskiego pochodzenia, lekarz, pedagog, pisarz, autor nowoczesnej koncepcji dzieciństwa. Człowiek, który całe życie poświęcił dzieciom, i który z dziećmi zginął w komorze gazowej w niemieckim nazistowskim obozie śmierci w Treblince. Filozofia i duch Janusza Korczaka znalazły swoje odzwierciedlenie w Konwencji Praw Dziecka. Poprzez Konwencję Praw Dziecka, dziedzictwo Janusza Korczaka stało się dziedzictwem uniwersalnym – stwierdziła Anna Komorowska.

W wystawie wykorzystano prace dzieci laureatów konkursu „Wszyscy równi – prawa człowieka oczami dziecka”, zorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jego celem było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy na temat praw człowieka. W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział także: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Specjalna Przedstawiciel SG NZ ds. dzieci w konfliktach zbrojnych Leila Zerrougui oraz Yoka Brandt - zastępca dyrektora UNICEF.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.11.2014, 22:17
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ