Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Członkostwo w dobrze funkcjonującej UE leży w interesie Polski. Naszym priorytetem jest przywrócenie poczucia wzajemnej solidarności i odpowiedzialności za powodzenie integracji – powiedział w rozmowie z francuskim dziennikiem L’Opinion minister Witold Waszczykowski.
Szef polskiej dyplomacji mówił w wywiadzie dla francuskiego dziennika o polskim spojrzeniu na wyniki brytyjskiego referendum oraz przyszłości Unii Europejskiej.
Minister Waszczykowski zaznaczył, że opowiedzenie się za „Brexitem” jest suwerenną decyzją Brytyjczyków, którą Polska szanuje. Zaznaczył także, że w kwestii relacji Unia – Wielka Brytania konieczne jest obecnie zachowanie spokoju i rozważne decydowanie o dalszych krokach dotyczących przyszłych relacji. – Musimy też pamiętać, że Wielka Brytania nadal pozostaje pełnoprawnym członkiem UE. Chciałbym również zapewnić, że przywiązujemy duże znaczenie do współpracy dwustronnej z Wielką Brytanią i będziemy nadal dążyć do jej pogłębienia – dodał minister.
Szef polskiego MSZ zadeklarował także, że Polska nie będzie wywierać presji, aby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską jak najszybciej – Rozumiemy, w jak złożonej sytuacji, również wewnętrznej, znalazł się premier Cameron. Oczywiste jest, że okres niepewności prawnej nie może trwać w nieskończoność, ale musimy poważnie zastanowić się nad ramami przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE – zaznaczył minister.
Minister Waszczykowski odniósł się także do kwestii przystąpienia Polski do strefy euro – Polski rząd skupia się obecnie na niezbędnych reformach, które wzmocnią konkurencyjność polskiej gospodarki i pozwolą nam uniknąć pułapki średniego dochodu. Jako potencjalny członek strefy euro musimy mieć pewność, że mimo zawirowań związanych z kryzysem finansowym ostatnich lat, strefa euro pozostaje stabilna i bezpieczna. Z tego względu członkostwo Polski w strefie euro wydaje się obecnie perspektywą odległą – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Mówiąc o przyszłości Unii Europejskiej minister wyraził opinię, że pójście w kierunku ściślejszej integracji politycznej byłoby mylnym odczytaniem nastrojów społecznych. – Powinniśmy szukać sposobów zwiększenia poziomu wzajemnego zaufania i solidarności. Do tego potrzebna jest praca wszystkich państw członkowskich, nie zaś tworzenie, bądź odtwarzanie, linii podziału. W niektórych obszarach większy poziom integracji jest korzystny, w wielu nie- działajmy więc zgodnie z zasadą subsydiarności. Natomiast musimy też poważnie przymierzyć się do dyskusji o przeglądzie unijnych traktatów – zwrócił uwagę minister Waszczykowski.
– Uważam, że priorytetem powinno być także skoncentrowanie działań UE na tych obszarach, w których istnieje oczywista wartość dodana wspólnych działań i pozostawienie wszystkich innych szczeblowi narodowemu i niższym. Moim zdaniem niezbędne jest też dokończenie budowy jednolitego rynku, z jego czterema swobodami. To może przełożyć się poprawę sytuacji naszych gospodarek i odbudowę wiary obywateli w sens integracji – zaznaczył szef MSZ mówiąc o tym jakie powinny być priorytety polityki europejskiej. – Niezbędne jest też większe zaangażowanie UE w prowadzenie prawdziwie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w tych obszarach, w których mają one żywotne znaczenie dla naszych interesów. W szczególności w odniesieniu do wschodniego i południowego sąsiedztwa UE. Nie zapominajmy też, że polityka rozszerzenia UE nadal ma istotną rolę do odegrania, choć zdajemy sobie sprawę, że mówimy raczej dalszej perspektywie czasowej – podsumował minister Waszczykowski.
Źródło: L’Opinion
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.07.2016, 23:26 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |