Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Kluczowe kwestie międzynarodowe, w tym polityka bezpieczeństwa, Brexit, Wspólne Ramy Finansowe oraz migracja były przedmiotem rozmów ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem.
Rozmówcy z satysfakcją odnotowali wznowienie po rocznej przerwie, spowodowanej wyborami w Niemczech, formatu regularnych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Ministrowie byli zgodni, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest warunkiem niezbędnym dla przyszłości integracji europejskiej. - Polskę i Niemcy łączy wiele wspólnych poglądów w kwestiach polityki europejskiej, takich jak znaczenie wspólnego rynku, czterech swobód oraz zapewnienia konkurencyjności UE – podkreślił minister Czaputowicz.
W tym kontekście szefowie dyplomacji Polski i Niemiec przyjęli wspólną deklarację dotyczącą najważniejszych obszarów współpracy polsko-niemieckiej, potwierdzając wolę rozwijania relacji bilateralnych oraz w ramach partnerstwa w UE i NATO, a także w innych formatach, w tym w formacie Trójkąta Weimarskiego. Obie strony zobowiązały się ponadto do wzmacniania wielostronnego porządku międzynarodowego opartego na prawie, w szczególności do ścisłej współpracy w czasie wspólnego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 roku oraz na forum ONZ.
Przy okazji spotkania minister Czaputowicz przedstawił także polskie stanowisko ws. gazociągu Nord Stream 2, podkreślając znaczenie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do UE. Ponadto zaapelował o pożądane wypełnienie uzgodnionych na forum NATO kryteriów wydatków obronnych w celu poprawienia wyposażenia i wyszkolenia naszych wojsk, co leży w naszym wspólnym interesie.
Ministrowie dokonali również przeglądu stosunków dwustronnych. Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z otwartości strony niemieckiej na ideę dialogu ekspertów obu krajów w sprawie reparacji i odszkodowań oraz zachęcił do kontynuacji takich debat. Obaj rozmówcy podkreślili znaczenie polsko-niemieckiego podręcznika do historii dla przezwyciężania asymetrii informacji o obu naszych krajach w podręcznikach szkolnych. - Zależy nam na podniesieniu wiedzy w Niemczech na temat polskiego męczeństwa w czasach II wojny światowej. Jesteśmy gotowi włączyć się w działania upamiętniające polskie ofiary, a także programy edukacyjne skierowane do młodego pokolenia – zauważył minister Czaputowicz. Wskazał ponadto na zainteresowanie opinii publicznej w Polsce inicjatywą wybudowania w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary III Rzeszy. Poinformował także o planowanych działaniach strony polskiej w związku z przypadającą w 2019 roku 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej.
W trakcie spotkania szef polskiego MSZ podkreślił również wagę, jaką strona polska przywiązuje do wznowienia rozmów w formacie Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu. Przypomniał w tym kontekście o aktualności nierozwiązanych dotąd kwestii dotyczących Polonii i Polaków w Niemczech, tj. edukacji w języku polskim oraz dofinansowania remontu Domu Polskiego w Bochum.
Obaj rozmówcy podkreślili ponadto konieczność kontynuowania współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego. Wskazali przy okazji, iż dobrym przykładem polsko-niemieckiego partnerstwa jest bliska współpracy obu państw w regionie Bałkanów Zachodnich w ramach Procesu Berlińskiego, którego szczyt odbędzie się w 2019 roku w Poznaniu.
Minister Jacek Czaputowicz otrzymał ponadto od szefa niemieckiej dyplomacji zaproszenie do Berlina, by tam jeszcze w bieżącym roku kontynuować rozmowy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.11.2018, 17:27 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |