Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: XV Polsko-Niemieckie Konsultacje Międzyrządowe w Warszawie (komunikat)

02.11.2018, 17:27aktualizacja: 02.11.2018, 17:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Kluczowe kwestie międzynarodowe, w tym polityka bezpieczeństwa, Brexit, Wspólne Ramy Finansowe oraz migracja były przedmiotem rozmów ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem.

Rozmówcy z satysfakcją odnotowali wznowienie po rocznej przerwie, spowodowanej wyborami w Niemczech, formatu regularnych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Ministrowie byli zgodni, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest warunkiem niezbędnym dla przyszłości integracji europejskiej. - Polskę i Niemcy łączy wiele wspólnych poglądów w kwestiach polityki europejskiej, takich jak znaczenie wspólnego rynku, czterech swobód oraz zapewnienia konkurencyjności UE – podkreślił minister Czaputowicz.

W tym kontekście szefowie dyplomacji Polski i Niemiec przyjęli wspólną deklarację dotyczącą najważniejszych obszarów współpracy polsko-niemieckiej, potwierdzając wolę rozwijania relacji bilateralnych oraz w ramach partnerstwa w UE i NATO, a także w innych formatach, w tym w formacie Trójkąta Weimarskiego. Obie strony zobowiązały się ponadto do wzmacniania wielostronnego porządku międzynarodowego opartego na prawie, w szczególności do ścisłej współpracy w czasie wspólnego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 roku oraz na forum ONZ.

Przy okazji spotkania minister Czaputowicz przedstawił także polskie stanowisko ws. gazociągu Nord Stream 2, podkreślając znaczenie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do UE. Ponadto zaapelował o pożądane wypełnienie uzgodnionych na forum NATO kryteriów wydatków obronnych w celu poprawienia wyposażenia i wyszkolenia naszych wojsk, co leży w naszym wspólnym interesie.

Ministrowie dokonali również przeglądu stosunków dwustronnych. Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z otwartości strony niemieckiej na ideę dialogu ekspertów obu krajów w sprawie reparacji i odszkodowań oraz zachęcił do kontynuacji takich debat. Obaj rozmówcy podkreślili znaczenie polsko-niemieckiego podręcznika do historii dla przezwyciężania asymetrii informacji o obu naszych krajach w podręcznikach szkolnych. - Zależy nam na podniesieniu wiedzy w Niemczech na temat polskiego męczeństwa w czasach II wojny światowej. Jesteśmy gotowi włączyć się w działania upamiętniające polskie ofiary, a także programy edukacyjne skierowane do młodego pokolenia – zauważył minister Czaputowicz. Wskazał ponadto na zainteresowanie opinii publicznej w Polsce inicjatywą wybudowania w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary III Rzeszy. Poinformował także o planowanych działaniach strony polskiej w związku z przypadającą w 2019 roku 80-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej.

W trakcie spotkania szef polskiego MSZ podkreślił również wagę, jaką strona polska przywiązuje do wznowienia rozmów w formacie Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu. Przypomniał w tym kontekście o aktualności nierozwiązanych dotąd kwestii dotyczących Polonii i Polaków w Niemczech, tj. edukacji w języku polskim oraz dofinansowania remontu Domu Polskiego w Bochum.

Obaj rozmówcy podkreślili ponadto konieczność kontynuowania współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego. Wskazali przy okazji, iż dobrym przykładem polsko-niemieckiego partnerstwa jest bliska współpracy obu państw w regionie Bałkanów Zachodnich w ramach Procesu Berlińskiego, którego szczyt odbędzie się w 2019 roku w Poznaniu.

Minister Jacek Czaputowicz otrzymał ponadto od szefa niemieckiej dyplomacji zaproszenie do Berlina, by tam jeszcze w bieżącym roku kontynuować rozmowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.11.2018, 17:27
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ