Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej Narodowego Starego Teatru w Krakowie już otwarte

14.12.2016, 14:11aktualizacja: 14.12.2016, 14:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MICET - Joanna Gałuszka fot.3
MICET - Joanna Gałuszka fot.3
W MICET prezentujemy dorobek teatralny uznanych polskich twórców XIX, XX i XXI wieku, związanych ze Starym Teatrem. Jest to pole twórczych akcji, gdzie działania zwiedzających nadają kształt nieustannie przeobrażającej się przestrzeni spotkań. MICET jest nową forma Muzeum Starego Teatru istniejącego od 1981 roku. Za pomocą interaktywnych aplikacji zwiedzający będą mogli poznać pasjonującą historię polskiego teatru. Zwiedzanie muzeum zorganizowane jest wokół ścieżek: Wolność, Emocje, My/Oni, Ciało, Nowe. Jego kuratorką jest Anna Litak.

"Centrum Edukacji Teatralnej zmienia formułę istniejącego od 1981 roku teatralnego muzeum. Z wystawy pamiątek z przedstawień, rozwieszanych po ścianach w galerii, staje się miejscem, które prowadzi widza do refleksji i działania, angażuje w proces twórczy. Przewodnikami w zdobywaniu osobistych doświadczeń są wirtualni artyści Starego Teatru" - powiedziała Anna Litak, kurator.

MICET proponuje zwiedzającym różne pola aktywności i przestrzenie działań:

  • Scenografia: Interaktywne Murale

Jakie obrazy kolekcjonuje artysta w głowie, kiedy pracuje nad przedstawieniem? Co ogląda, czyta, rysuje; czego słucha i gdzie podróżuje w poszukiwaniu inspiracji? W MICECIE można przyglądnąć się procesowi powstawania trzech wybitnych przedstawień Starego Teatru.

  • Audioteka/Produkcja Muzyki Do Przedstawień

W Audiotece pytamy twórców muzyki do przedstawień Starego Teatru: Zygmunta Koniecznego, Stanisława Radwana Krystiana Lupę i Jana Klatę o to, jak kompozycja, zmiany rytmu, przejścia i efekty wpływają na emocjonalny odbiór całości spektaklu i komunikatywność dramaturgicznych treści. W części Produkcja, przygotowanej przez muzyka Roberta Piernikowskiego próbujemy zrozumieć proces tworzenia ścieżek dźwiękowych do wybranych inscenizacji Starego Teatru.

  • Egzemplarze Reżyserskie: Tablety

Kim jest reżyser w teatrze? Jak szuka wspólnego języka z aktorami, kompozytorem, scenografem - sposobów na przeniesienie tekstu literackiego w przestrzeń sceny, w mniej lub bardziej gotową całość przedstawienia? W MICECIE staramy się przybliżyć proces pracy pięciu wybitnych reżyserów Starego Teatru: Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy i Jana Klaty nad Wrogiem ludu.

  • Mediateka: 1000 Teatralnych Fotografii

Stary Teatr to setki wystawionych przedstawień, tysiące zarejestrowanych godzin spektakli i zrobionych zdjęć. Ich wybór prezentujemy na 6 metrowej ścianie multimedialnej, umożliwiającej przeglądanie cyfrowego archiwum teatru według tematów, artystów oraz obszarów ich aktywności.

  • Aktor/Choreografia: Tablety

Jak zmieniły się techniki aktorskie w teatrze w ciągu ostatnich 50 lat? Aktorzy komentują swój proces budowania roli, zakreślając szeroką panoramę ewolucji stylu i sposobów opowiadania teatralnych historii - od "tam i wtedy" do "tu i teraz". W tabletach prezentujemy kolekcję fragmentów ról wybitnych aktorów, stworzonych w ramach głośnych, docenionych przez publiczność i krytykę, przedstawień Starego Teatru

  • Aktor: Warsztaty Improwizacji z Wirtualnym Nauczycielem

Żyjemy w świecie, w którym obserwujemy i jesteśmy obserwowani. Wirtualni aktorzy pomagają Ćwiczącym odkryć wewnętrzną świadomość i pamięć ciała. Zadania aktorskie zostały oparte na indywidualnych procesach przygotowania do roli aktorów: Bartosza Bieleni, Marcina Czarnika, Marty Nieradkiewicz, Jacka Poniedziałka.

  • Kostium: Ubieranie Charakterów

W aplikacji, przygotowanej przez scenografa Mirka Kaczmarka, próbujemy pokazać mechanizmy kreowania scenicznych kostiumów. Kostium dopowiada znaczenia w inscenizacji, wyznacza ruch, styl, zachowanie. Aktorzy traktują go osobiście, oceniają krytycznie podczas przymiarek w pracowni krawieckiej.

  • Scenografia Mood Board

W Mood Boardzie pytamy 6 teatralnych scenografów o to, co widzą/słyszą, kiedy myślą o przedstawieniu, gdzie szukają (i znajdują) inspiracje, z kim chętnie współpracują (i dlaczego) - jakimi drogami dochodzą do finalnego produktu twórczych działań - gotowych przedstawień, nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach.

MICET

ul. Jagiellońska 1

31-010 Kraków

Micet.pl

Otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 - 19:00.

Wejścia w godzinach: 11:00 - 12:30, 12:30 - 14:00, 14:00 - 15:30, 15:30 - 17:00. Od godz. 17:00 wejście dla osób posiadających bilet na spektakl prezentowany tego dnia w Starym Teatrze. Bilety: 12 zł (normalne), 8 zł (ulgowe)

KONTAKT:

Paulina Włodarczyk

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

ul. Jagiellońska 5

31-010 Kraków

tel. (12) 292 75 12

e-mail: p.wlodarczyk@stary.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.12.2016, 14:11
Źródło informacji Narodowy Stary Teatr
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ