Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Centrum Edukacji Teatralnej zmienia formułę istniejącego od 1981 roku teatralnego muzeum. Z wystawy pamiątek z przedstawień, rozwieszanych po ścianach w galerii, staje się miejscem, które prowadzi widza do refleksji i działania, angażuje w proces twórczy. Przewodnikami w zdobywaniu osobistych doświadczeń są wirtualni artyści Starego Teatru" - powiedziała Anna Litak, kurator.
MICET proponuje zwiedzającym różne pola aktywności i przestrzenie działań:
- Scenografia: Interaktywne Murale
Jakie obrazy kolekcjonuje artysta w głowie, kiedy pracuje nad przedstawieniem? Co ogląda, czyta, rysuje; czego słucha i gdzie podróżuje w poszukiwaniu inspiracji? W MICECIE można przyglądnąć się procesowi powstawania trzech wybitnych przedstawień Starego Teatru.
- Audioteka/Produkcja Muzyki Do Przedstawień
W Audiotece pytamy twórców muzyki do przedstawień Starego Teatru: Zygmunta Koniecznego, Stanisława Radwana Krystiana Lupę i Jana Klatę o to, jak kompozycja, zmiany rytmu, przejścia i efekty wpływają na emocjonalny odbiór całości spektaklu i komunikatywność dramaturgicznych treści. W części Produkcja, przygotowanej przez muzyka Roberta Piernikowskiego próbujemy zrozumieć proces tworzenia ścieżek dźwiękowych do wybranych inscenizacji Starego Teatru.
- Egzemplarze Reżyserskie: Tablety
Kim jest reżyser w teatrze? Jak szuka wspólnego języka z aktorami, kompozytorem, scenografem - sposobów na przeniesienie tekstu literackiego w przestrzeń sceny, w mniej lub bardziej gotową całość przedstawienia? W MICECIE staramy się przybliżyć proces pracy pięciu wybitnych reżyserów Starego Teatru: Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy i Jana Klaty nad Wrogiem ludu.
- Mediateka: 1000 Teatralnych Fotografii
Stary Teatr to setki wystawionych przedstawień, tysiące zarejestrowanych godzin spektakli i zrobionych zdjęć. Ich wybór prezentujemy na 6 metrowej ścianie multimedialnej, umożliwiającej przeglądanie cyfrowego archiwum teatru według tematów, artystów oraz obszarów ich aktywności.
- Aktor/Choreografia: Tablety
Jak zmieniły się techniki aktorskie w teatrze w ciągu ostatnich 50 lat? Aktorzy komentują swój proces budowania roli, zakreślając szeroką panoramę ewolucji stylu i sposobów opowiadania teatralnych historii - od "tam i wtedy" do "tu i teraz". W tabletach prezentujemy kolekcję fragmentów ról wybitnych aktorów, stworzonych w ramach głośnych, docenionych przez publiczność i krytykę, przedstawień Starego Teatru
- Aktor: Warsztaty Improwizacji z Wirtualnym Nauczycielem
Żyjemy w świecie, w którym obserwujemy i jesteśmy obserwowani. Wirtualni aktorzy pomagają Ćwiczącym odkryć wewnętrzną świadomość i pamięć ciała. Zadania aktorskie zostały oparte na indywidualnych procesach przygotowania do roli aktorów: Bartosza Bieleni, Marcina Czarnika, Marty Nieradkiewicz, Jacka Poniedziałka.
- Kostium: Ubieranie Charakterów
W aplikacji, przygotowanej przez scenografa Mirka Kaczmarka, próbujemy pokazać mechanizmy kreowania scenicznych kostiumów. Kostium dopowiada znaczenia w inscenizacji, wyznacza ruch, styl, zachowanie. Aktorzy traktują go osobiście, oceniają krytycznie podczas przymiarek w pracowni krawieckiej.
- Scenografia Mood Board
W Mood Boardzie pytamy 6 teatralnych scenografów o to, co widzą/słyszą, kiedy myślą o przedstawieniu, gdzie szukają (i znajdują) inspiracje, z kim chętnie współpracują (i dlaczego) - jakimi drogami dochodzą do finalnego produktu twórczych działań - gotowych przedstawień, nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach.
MICET
ul. Jagiellońska 1
31-010 Kraków
Micet.pl
Otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 - 19:00.
Wejścia w godzinach: 11:00 - 12:30, 12:30 - 14:00, 14:00 - 15:30, 15:30 - 17:00. Od godz. 17:00 wejście dla osób posiadających bilet na spektakl prezentowany tego dnia w Starym Teatrze. Bilety: 12 zł (normalne), 8 zł (ulgowe)
KONTAKT:
Paulina Włodarczyk
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 5
31-010 Kraków
tel. (12) 292 75 12
e-mail: p.wlodarczyk@stary.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.12.2016, 14:11 |
Źródło informacji | Narodowy Stary Teatr |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ