Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Nagroda Gulbenkiana dla Ludzkości przyznana na COP26 samorządowcom

10.11.2021, 12:44aktualizacja: 10.11.2021, 12:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2021
European Union, 2021
Globalne Porozumienie Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii otrzymało Nagrodę Gulbenkiana dla Ludzkości i milion euro na finansowanie projektów w Afryce Subsaharyjskiej. Ceremonia przyznania nagrody odbyła się we wtorek podczas konferencji klimatycznej ONZ (COP26) w szkockim Glasgow.

Jury drugiej edycji Nagrody Gulbenkiana (ang. Gulbenkian Prize for Humanity) wybrało porozumienie burmistrzów spośród 113 kandydatów z 48 różnych krajów „ze względu na jego niezrównaną zdolność do wzmacniania i wspierania przywództwa klimatycznego” w 11 tys. miast i samorządów. Celem tego największego na świecie ruchu na rzecz lokalnego klimatu i energii jest rozwój niskoemisyjnej gospodarki i społeczeństwa.

Porozumienie Burmistrzów powstało w 2008 roku w Europie z inicjatywy Komisji Europejskiej. Organizacja rozpoczęła globalną działalność niemal 10 lat później, kiedy otwarto jego regionalne biura w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i regionie Karaibów, Chinach i Azji południowo-wschodniej oraz Japonii. Jednym z 10 członków rady politycznej Porozumienia Burmistrzów w Europie jest prezydent Warszawy i członek Europejskiego Komitetu Regionów Rafał Trzaskowski.

Jury wskazało, że przyznanie nagrody nie mogło być bardziej stosowne, biorąc pod uwagę, że ponad połowa światowej populacji mieszka na obszarach miejskich, a miasta odpowiadają za ponad 70 proc. globalnej emisji CO2. Decydująca rola tysięcy miast w podejmowaniu znaczących i konkretnych działań w walce z kryzysem klimatycznym pokazuje z kolei globalny zasięg tej organizacji.

Jak poinformowano, Nagroda Gulbenkiana wesprze samorządowców w podejmowaniu dobrowolnych działań łagodzących zmiany klimatu i adaptacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch projektów w Afryce - w Senegalu i Kamerunie.

W Senegalu pięć miast otrzyma fundusze na poprawę zaopatrzenia w wodę pitną, aby pomóc przystosować się do skutków klimatycznych, a w Kamerunie jedno miasto otrzyma środki na wsparcie rozwoju rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej. Projekty w Senegalu i Kamerunie zostały wybrane ze względu na ich duży potencjalny oddziaływanie. Przedsięwzięcia będą realizowane w ścisłej współpracy m.in. z Porozumieniem Burmistrzów Afryki Subsaharyjskiej i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Oprócz konieczności stawienia czoła krytycznym problemom finansowym, afrykańskie miasta stoją w obliczu poważnych wyzwań związanych ze zmianą klimatu, takich jak zanieczyszczenie wody, zanieczyszczenie powietrza i susze, które stanowią poważne zagrożenie dla społeczności w regionie.

Nagroda Gulbenkiana dla Ludzkości, przyznawana jest w celu wyróżnienia osób, grup ludzi lub organizacji z całego świata, które wyróżniają się i przyczyniają do łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu.

Ustanowienie tej nagrody wpisuje się w jedną z podstawowych misji Fundacji utworzonej na mocy testamentu filantropa pochodzenia ormiańskiego Calouste Gulbenkiana, którą jest wspieranie zrównoważonego rozwoju. Laureatką pierwszej edycji nagroda została młoda szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która zdecydowała się podzielić kwotę miliona euro między kilka projektów środowiskowych i humanitarnych.

Z Glasgow Mateusz Kicka (PAP)

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.11.2021, 12:44
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ