Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Najlepszy obiekt użyteczności publicznej na Opolszczyźnie

23.12.2022, 12:16aktualizacja: 23.12.2022, 12:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot.UMWO
Fot.UMWO
Dwukrotnie władzom miasta i gminy Biała na Opolszczyźnie udało się zdobyć unijne fundusze na Centrum Społeczno-Kulturalne. Zabytkowy budynek najpierw wyremontowano w ramach projektu rewitalizacji centrum miasta, a zakończony obecnie projekt wspomaga realizację funkcji społecznych w murach Centrum.

Centrum Społeczno-Kulturalne w Białej mieści się przy ul. Kościuszki, w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Wspólnota ewangelicka funkcjonowała w Białej w XIX wieku; po II wojnie ten budynek został skomunalizowany, potem podzielono go na trzy kondygnacje. Burmistrz Białej Edward Plicko przypomina, że gdy pojawiła się możliwość skorzystania z pieniędzy europejskich na rewitalizację, miasto postanowiło zrewitalizować rynek i przygotować dodatkową przestrzeń publiczną, na którą wybrano właśnie budynek byłego kościoła ewangelickiego.

Budynek znajduje się w centrum miasta i jest łatwo dostępny. Są w nim: biblioteka gminna, sala konferencyjna, izba regionalna, lokal Senior+ oraz miejsce pomocy prawnej dla mieszkańców. 

Projekt rozwoju funkcji społecznych Centrum obejmował m.in. dostosowanie zabytkowego obiektu do celów kulturalnych dzięki nowoczesnemu wyposażeniu meblowemu, zainstalowaniu tablic informacyjnych, uzupełnieniu sprzętu informatycznego oraz utworzenie dodatkowej przestrzeni poprzez przebudowę budynku zaplecza. Został dofinansowany kwotą blisko 250 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Koszty realizacji - to ok. 342 tys. zł.

Centrum Społeczno-Kulturalne w Białej zostało docenione w tegorocznym konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Otrzymało nagrodę marszałka województwa w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.12.2022, 12:16
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ