Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Koncert Niezwyciężony – Franciszek Niepokólczycki, "Wielki test. Bohaterowie Polskiego Podziemia", gry miejskie w aplikacji mobilnej ActionTrack, debaty, wystawy, spacery, upamiętnienia oraz inne działania Instytutu Pamięci Narodowej związane ze świętem.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ("Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.
28 lutego
Archiwum IPN publikuje na profilu https://pl-pl.facebook.com/archiwumipn/ kolejny apel o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na fotografiach. Zdjęcia pochodzą z materiałów archiwalnych zawierających fotografie żołnierzy podziemia niepodległościowego z pow. Ostrów Mazowiecka i osób z nimi związanych. W zbiorze tym znajdziemy fotografie portretowe, jak również zdjęcia grupowe i sytuacyjne. Część z nich, przede wszystkim te, które przedstawiają żołnierzy podziemia, została opisana. Dużą grupę stanowią jednak fotografie bez identyfikacji przedstawionych osób – zdjęcia rodzinne lub zdjęcia portretowe, często opatrzone dedykacjami, przedstawiające żony, siostry, narzeczone żołnierzy. Zebrane w teczce fotografie pochodzą ze zdobytego przez bezpiekę archiwum Armii Krajowej lub zostały zarekwirowane aresztowanym bądź zamordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Przetrwały do naszych czasów i trafiły do zasobu Archiwum IPN tylko dlatego, że w ocenie funkcjonariusza Powiatowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Ostrowi Mazowieckiej, ppor. Jerzego Kossewskiego, nie miały wartości operacyjnej, tylko historyczną, i z tego względu przekazane zostały w 1956 r. do Archiwum WUdsBP w Warszawie.
1 marca
Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, ul. Romualda Traugutta 19, godz. 12.00.
Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Niezwyciężony – Franciszek Niepokólczycki, TVP 3 w paśmie ogólnopolskim o godz. 20.30.
Spacer po Powązkach Wojskowych w Warszawie – "Wyklęci z Łączki", godz. 14.00.
Gra miejska w aplikacji mobilnej ActionTrack – "W Szeregach Niezłomnych" – 1-7 marca, Warszawa.
Gra miejska w aplikacji mobilnej Action Track – "Uskok, Inka, Zagończyk – poznaj historię Wyklętych", 1-7 marca, Kielce.
Gra miejska w aplikacji mobilnej ActionTrack – "O Wilkach mowa" – 1-4 marca, Lublin.
Debata "Dla oczyszczenia terenu z band". +Ludowe+ Wojsko Polskie przeciwko żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego", Centralny PrzystanekHistoria przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, godz. 17.00, równoczesna transmisja na kanale IPNtv.
2 marca
Wielki test. Bohaterowie Polskiego Podziemia, TVP 1, godz. 21.00. Przygotowany przez Telewizję Polską we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej
Wielki test. Bohaterowie Polskiego Podziemia łączy temat Polskiego Państwa Podziemnego z epoki II wojny światowej oraz Żołnierzy Wyklętych, czyli zbrojne podziemie niepodległościowe walczące sowietami i wprowadzaną w Polsce na ich bagnetach władzą komunistyczną. Zagadnienia poruszane w programie będą dotyczyły ważniejszych akcji i postaci zbrojnej konspiracji, różne formy oporu wobec dwóch okupantów oraz dramatyczne losy żołnierzy, którzy nie złożyli broni po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Sowieckiemu.
W studiu telewizyjnym na pytania testu będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a w sali Muzeum Powstania Warszawskiego grupa młodzieży interesującej się historią. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
3 marca
Odsłonięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy niepodległościowego podziemia, więzionych, torturowanych i mordowanych przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD w latach 1944-1945 oraz komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w kilku obiektach na terenie Otwocka. Udział weźmie prezes IPN dr Karol Nawrocki, godz. 14.00 w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku przy ul. Andriollego 45 odbędzie się uroczystość.
do 6 marca
Specjalny pakiet wydawnictw IPN z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/160078,Specjalny-pakiet-wydawnictw-IPN-z-okazji-Narodowego-Dnia-Pamieci-Zolnierzy-Wykle.html
Zdjęcia archiwalne do pobrania dla dziennikarzy: https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/materialy-do-pobrania/160141,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-zdjecia-z-Archiwum-IPN-do-pobrania.html
Pozostałe inicjatywy w całej Polsce: https://ipn.gov.pl/pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnier/159931,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-2022-inicjatywy-IPN.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ksi/dki/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.02.2022, 11:51 |
Źródło informacji | Instytut Pamięci Narodowej |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |