Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022 - inicjatywy IPN (komunikat)

28.02.2022, 11:51aktualizacja: 28.02.2022, 13:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Koncert Niezwyciężony – Franciszek Niepokólczycki, "Wielki test. Bohaterowie Polskiego Podziemia", gry miejskie w aplikacji mobilnej ActionTrack, debaty, wystawy, spacery, upamiętnienia oraz inne działania Instytutu Pamięci Narodowej związane ze świętem.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali zamordowani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ("Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

28 lutego

Archiwum IPN publikuje na profilu https://pl-pl.facebook.com/archiwumipn/ kolejny apel o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na fotografiach. Zdjęcia pochodzą z materiałów archiwalnych zawierających fotografie żołnierzy podziemia niepodległościowego z pow. Ostrów Mazowiecka i osób z nimi związanych. W zbiorze tym znajdziemy fotografie portretowe, jak również zdjęcia grupowe i sytuacyjne. Część z nich, przede wszystkim te, które przedstawiają żołnierzy podziemia, została opisana. Dużą grupę stanowią jednak fotografie bez identyfikacji przedstawionych osób – zdjęcia rodzinne lub zdjęcia portretowe, często opatrzone dedykacjami, przedstawiające żony, siostry, narzeczone żołnierzy. Zebrane w teczce fotografie pochodzą ze zdobytego przez bezpiekę archiwum Armii Krajowej lub zostały zarekwirowane aresztowanym bądź zamordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Przetrwały do naszych czasów i trafiły do zasobu Archiwum IPN tylko dlatego, że w ocenie funkcjonariusza Powiatowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Ostrowi Mazowieckiej, ppor. Jerzego Kossewskiego, nie miały wartości operacyjnej, tylko historyczną, i z tego względu przekazane zostały w 1956 r. do Archiwum WUdsBP w Warszawie.

1 marca

Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, z udziałem prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, ul. Romualda Traugutta 19, godz. 12.00.

Koncert Galowy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Niezwyciężony – Franciszek Niepokólczycki, TVP 3 w paśmie ogólnopolskim o godz. 20.30.

Spacer po Powązkach Wojskowych w Warszawie – "Wyklęci z Łączki", godz. 14.00.

Gra miejska w aplikacji mobilnej ActionTrack – "W Szeregach Niezłomnych" – 1-7 marca, Warszawa.

Gra miejska w aplikacji mobilnej Action Track – "Uskok, Inka, Zagończyk – poznaj historię Wyklętych", 1-7 marca, Kielce.

Gra miejska w aplikacji mobilnej ActionTrack – "O Wilkach mowa" – 1-4 marca, Lublin.

Debata "Dla oczyszczenia terenu z band". +Ludowe+ Wojsko Polskie przeciwko żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego", Centralny PrzystanekHistoria przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, godz. 17.00, równoczesna transmisja na kanale IPNtv.

2 marca

Wielki test. Bohaterowie Polskiego Podziemia, TVP 1, godz. 21.00. Przygotowany przez Telewizję Polską we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej

Wielki test. Bohaterowie Polskiego Podziemia łączy temat Polskiego Państwa Podziemnego z epoki II wojny światowej oraz Żołnierzy Wyklętych, czyli zbrojne podziemie niepodległościowe walczące sowietami i wprowadzaną w Polsce na ich bagnetach władzą komunistyczną. Zagadnienia poruszane w programie będą dotyczyły ważniejszych akcji i postaci zbrojnej konspiracji, różne formy oporu wobec dwóch okupantów oraz dramatyczne losy żołnierzy, którzy nie złożyli broni po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Sowieckiemu.

W studiu telewizyjnym na pytania testu będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a w sali Muzeum Powstania Warszawskiego grupa młodzieży interesującej się historią. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.

3 marca

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy niepodległościowego podziemia, więzionych, torturowanych i mordowanych przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD w latach 1944-1945 oraz komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w kilku obiektach na terenie Otwocka. Udział weźmie prezes IPN dr Karol Nawrocki, godz. 14.00 w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Otwocku przy ul. Andriollego 45 odbędzie się uroczystość.

do 6 marca

Specjalny pakiet wydawnictw IPN z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/160078,Specjalny-pakiet-wydawnictw-IPN-z-okazji-Narodowego-Dnia-Pamieci-Zolnierzy-Wykle.html

Zdjęcia archiwalne do pobrania dla dziennikarzy: https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/materialy-do-pobrania/160141,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-zdjecia-z-Archiwum-IPN-do-pobrania.html

Pozostałe inicjatywy w całej Polsce: https://ipn.gov.pl/pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnier/159931,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-2022-inicjatywy-IPN.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/dki/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.02.2022, 11:51
Źródło informacji Instytut Pamięci Narodowej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ