Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Nieformalna konferencja ministrów ds. spójności w Bratysławie

30.05.2023, 14:34aktualizacja: 30.05.2023, 14:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. MFiPR
Fot. MFiPR
Podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. spójności z ośmiu państw UE w Bratysławie dyskutowano m.in. o przyszłości polityki spójności oraz o włączeniu się w zainicjowaną przez KE dyskusję po publikacji sprawozdania w sprawie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE - poinformowało we wtorek MFiPR. Podczas posiedzenia Polskę reprezentował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Podczas spotkania w Bratysławie ministrowie rozmawiali o aktualnych wyzwaniach jakie stoją przed polityką spójności, m.in. o wzmocnieniu podejścia zorientowanego terytorialnie w celu lepszej realizacji jej celów w przyszłości oraz priorytetów związanych z cyfryzacją i zieloną transformacją, w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej.

„Podejście zorientowane terytorialnie powinno być kluczowym wyznacznikiem dla przyszłej polityki spójności. Aby odpowiadać na nowe wyzwania, potrzebujemy rozwiązań szytych na miarę” - mówił minister Grzegorz Puda.

Ministrowie ds. spójności dyskutowali o 8. raporcie kohezyjnym dotyczącym przyszłości polityki spójności UE. Polska zaznaczyła podczas spotkania, że kluczem do powodzenia działań UE jest także elastyczność.

„Jesteśmy przekonani, że polityka spójności powinna przede wszystkim dążyć do wypełniania swoich zadań traktatowych. Dla realizacji tego celu potrzebna jest pewna doza  elastyczności” - podkreślił szef MFiPR.

Minister Puda dodał, że Polska nie jest zwolennikiem koncentracji tematycznej wsparcia UE dla każdego z regionów, za rygorystycznymi limitami i za wyznaczaniem z góry jakie inwestycje mają być finansowane.

„Uważamy, że jedynie otwarte, elastyczne i zorientowane terytorialnie podejście może nam pomóc efektywnie odpowiadać na liczne, bezprecedensowe wyzwania” - powiedział.

Nieformalne spotkanie unijnych ministrów ds. polityki spójności zostało zorganizowane przez słowackiego ministra inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji. W spotkaniu wzięły udział delegacje Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Węgier, Polski, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii (ze względu na nadchodzącą prezydencję). W spotkaniu uczestniczyła również unijna Elisa Ferreira, komisarz UE ds. spójności i reform oraz prof. Andrés Rodriguez-Pose, przewodniczący powołanej przez KE grupy ekspertów wysokiego szczebla ds. przyszłości polityki spójności (HLG).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2023, 14:34
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.