Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Nietypowy mural podlicza na bieżąco nasz dług wobec… pszczół

18.10.2021, 10:37aktualizacja: 18.10.2021, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Beesafe
Fot. Beesafe
7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom. Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.

„W ten symboliczny sposób podkreślamy wartość pracy pszczół, którą można przeliczyć na konkretną sumę. W dodatku szybko rosnącą, bo o ponad 7,6 tys. zł na minutę. Mamy nadzieję, że widząc taką kalkulację, wszyscy jeszcze silniej uświadomimy sobie to, jak wielką szkodą byłoby wyginięcie tych owadów, a tym samym - jak ważne jest, by temu zapobiegać i dbać o zapylacze” – mówi Rafał Mosionek ze startupu ubezpieczeniowego Beesafe, odpowiedzialnego za powstanie muralu.

Do stworzenia muralu została wykorzystana farba fotokatalityczna, która ma właściwości antysmogowe. Dzięki temu zanieczyszczenia i toksyny, w tym np. składniki spalin samochodowych, które stykają się z pomalowaną nią powierzchnią, są przez nią wychwytywane i rozkładane na produkty neutralne dla środowiska.

Dzieło to jest elementem szerszej kampanii firmy ubezpieczeniowej Beesafe, która w ten nietypowy sposób rozpoczęła kampanię edukacyjną dot. dzikich zapylaczy pod hasłem „Świat bez pszczół to szkoda całkowita”. W jej ramach wraz z organizacjami działającymi na rzecz pszczół i bioróżnorodności - Klubem Gaja, Bractwem Bartnym i fundacjami Łąka oraz Kochajmy Pszczoły - ubezpieczyciel planuje m.in. zajęcia dla przedszkolaków, wsparcie powstawania muzeum bartnictwa, tworzenie filmików z ekspertami, którzy obalą mity dot. pszczół, a także organizację warsztatów z tworzenia „moteli” dla tych owadów i łąk, które zapewnią im pożywienie.

Mural będzie eksponowany na ścianie budynku przy ul. Jana Zamoyskiego 37 w Warszawie do końca listopada 2021 r.

[1] Kwota szacunkowa na bazie danych: Zych M., Denisow B., Gajda A., Kiljanek T., Kramarz P., Szentgyörgyi H., (2020). Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających oraz Gallai, N., Salles, J.-M., Settele, J., Vaissière, B.E. (2009). Economic valuation of the vulnerability of world agriculture confronted with pollinator decline. „Ecological Economics 68”.

Beesafe to zwinny technologiczny startup należący do wiedeńskiego koncernu Vienna Insurance Grup. Spółka działa jako agent ubezpieczeniowy sprzedający produkty tworzone i dostarczane przez należącą do VIG Compensę TU SA Vienna Insurance Group, która na polskim rynku działa już od 30 lat. Beesafe to nowa jakość ubezpieczeniowa, za którą stoją stabilność i wieloletnie doświadczenie zarówno na rynku polskim, jak i europejskim.

Dodatkowych informacji udziela:

Krystyna Marcinkowska

Agencja PR Wizerunkowo.com

e-mail: krystyna.marcinkowska@wizerunkowo.com

Źródło informacji: Beesafe

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 18.10.2021, 10:37
Źródło informacji Beesafe
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.