Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Obudź świadomość - NIE dla czadu. Szkolna młodzież dowiedziała się jak z nim walczyć i otrzymała czujniki tlenku węgla

26.02.2018, 15:56aktualizacja: 26.02.2018, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Szkolenie "Obudż świadomość - NIE dla czadu" (4)
Szkolenie "Obudż świadomość - NIE dla czadu" (4)
Według danych Straży Pożarnej, każdego roku w Polsce dochodzi od kilkuset do nawet kilku tysięcy przypadków zatrucia tlenkiem węgla - średnio ok. 100 z nich kończy się śmiercią poszkodowanego. Statystyki te są sugerują, iż problem braku świadomości co do zagrożenia jest dość powszechny, a przecież dotyczyć może każdego użytkownika pieca grzewczego czy nawet na pozór niegroźnego kominka. Czy wiedza na temat czadu jest trudna do zdobycia i wprowadzenia w życie przekonały się dzieci z jednej wrocławskich szkół podstawowych.

W jednej z wrocławskich szkół podstawowych, Szkole Podstawowej nr 83, została przeprowadzona akcja uświadamiania zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla oraz udzielania pierwszej pomocy w takich przypadkach. Akcja rozpoczęła się pierwszych dniach lutego, czyli gorącym okresie sezonu grzewczego, a jej finał - czyli prelekcja dla klas szóstych na temat charakterystyki tlenku węgla, objawów zatrucia oraz udzielania pierwszej pomocy - przypadł na koniec tego wciąż bardzo mroźnego miesiąca. O zagrożeniach związanych z czadem, pierwszej pomocy, a przede wszystkim charakterystyce tego śmiertelnie trującego gazu, z uczniami tej szkoły rozmawiał Adrian Banaś, inspektor ochrony przeciwpożarowej. Ekspert skupił się na zagrożeniach wynikających z korzystania z wadliwych instalacji grzewczych, rozpoznaniu symptomów zatrucia czadem, a także sposobów zapobiegania tychże. Nie zabrakło też elementów pierwszej pomocy w przypadku podtrucia tlenkiem węgla.

Obalenie mitów

Podczas rozmowy zaproszony inspektor obalił mity związane z tym groźnym gazem, jakim jest tlenek węgla potocznie zwany czadem. Wbrew obiegowym opiniom, nie występuje on pod postacią dymu, wręcz przeciwnie - jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Czad nie jest problemem tylko osób posiadających stare instalacje cieplne - te nowe, jeśli są nieszczelne i pozostawione bez regularnego nadzoru, stanowią takie samo, śmiertelne zagrożenie. Dzięki przekazanej wiedzy uczniowie zrozumieli, jak ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń w których zainstalowano piec, bez względu na rodzaj pieca - czy to węglowy, gazowy czy też olejowy. Równie ważnym aspektem prelekcji było przypomnienie numerów odpowiednich służb ratowniczych w przypadku podejrzenia nieszczelności instalacji grzewczej i symptomów wskazujących na podtrucie czadem.

Edukacja u podstaw

Według zaproszonego gościa istotą problemu związanego z tlenkiem węgla jest brak edukacji od najmłodszych lat i dobrych praktyk, związanych z bezpieczeństwem. "Uważam, że należy szkolić młodzież od najmłodszych lat, nie tylko jeśli chodzi o tlenek węgla, ale też w kwestii innych zagrożeń i udzielania pierwszej pomocy" - mówił Adrian Banaś, inspektor ochrony przeciwpożarowej, prowadzący spotkanie. Z kolei Wojciech Piróg, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 83 we Wrocławiu dodał – "Zdecydowanie popieram edukację najmłodszych pokoleń w kwestii bezpieczeństwa, a także stosowania środków prewencyjnych związanych z tlenkiem węgla i udzielania pierwszej pomocy. Takiej edukacji nigdy nie za wiele" - dodał.

Uczniowie młodszych klas mogli wziąć udział w konkursie na plakat przedstawiający zagrożenia związane z czadem. Dla wielu z nich było to pierwsze zetknięcie się z tym problemem. Skoro jednak wiele mówi się o szkodliwości smogu, to warto też uświadamiać młodzież i dzieci o zagrożeniu związanym z tlenkiem węgla. Dzięki temu istnieje duża szansa na to, że jako dorośli będą świadomie podejmować decyzje związane z bezpieczeństwem i zdrowiem własnym oraz najbliższych.

Wiedza procentuje

W drugiej części spotkania młodzież szkolna miała szansę wygrać czujniki czadu w ramach konkursu wiedzy. Niewielkie urządzenia, ostrzegające przed podwyższonym stężeniem tlenku węgla w danym pomieszczeniu, trafiły w ręce szczęśliwców, którzy wykazali się nowo nabytą wiedzą. Do zestawu dołączono również słuchawki. Nagrody przypadły dzieciom do gustu. "Świetnie, że mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę i jeszcze do tego wygrać nagrody. To było pożyteczne spotkanie" - przyznaje Oliwia Fomińska, uczennica klasy VIb.

Mamy nadzieję, że dzięki akcji "Obudź świadomość - NIE dla czadu" istnieje duża szansa na zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa podczas korzystania z wszelkiego rodzaju systemów grzewczych. Dzięki temu uczniowie mogą przekazać wiedzę swoim rodzinom, a w przyszłości sami ją wykorzystać. A przecież koszt czujnika czadu to wydatek rzędu 100 zł, warto więc zainwestować tę relatywnie niewielką kwotę, aby mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni.

W materiale użyto danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Warto wspomnieć, że inicjatywa wypełnia założenia programowe, wpisane na listę zadań placówek edukacyjnych. Współorganizatorem akcji jest firma HAMA Polska, która dostarczyła czujniki czadu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.02.2018, 15:56
Źródło informacji HAMA Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ