Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego FENG 2021-2027

19.01.2023, 13:21aktualizacja: 19.01.2023, 13:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. MFiPR
Fot. MFiPR
Mam nadzieje, że jeszcze w pierwszym kwartale 2023 r. będziemy mogli ogłosić pierwsze konkursy – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Monitorującego Programu FENG 2021-2027. Środki z tego programu będą wykorzystane do wzmocnienia współpracy środowiska nauki i biznesu.

W środę, 18 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki  2021-2027, w którym uczestniczyli m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek oraz dyrektor ds. wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Emma Toledano Laredo.

„Program FENG 2021-2027 był jednym z pierwszych programów, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Do Polski trafiły już pierwsze zaliczki na jego realizację. Mam nadzieje, że jeszcze w I kwartale 2023 r. będziemy mogli ogłosić pierwsze konkursy. Środki z FENG zostaną wykorzystane do wzmocnienia i rozwoju współpracy między światem nauki i biznesu, a tym samym przyczynią się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki”  – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek. 

Na pierwszym posiedzeniu komitetu przyjęto kryteria wyboru dla ścieżki SMART, czyli eksperymentalnego konkursu wspierającego projekty B+R+I, na który przeznaczono 4,36 mld euro, czyli  niemal połowę budżetu FENG.

Jak wskazano  w komunikacie resortu konkursy w ramach ścieżki SMART będą skierowane do wszystkich przedsiębiorców i będą realizowane w formie wsparcia modułowego. 

„To przedsiębiorca będzie decydował, co i w jakim zakresie chce w ramach projektu realizować – obowiązkowy będzie tylko moduł B+R lub wdrożenie B+R, poza tym decyzja czy chce wspierać rozwój kompetencji, rozwiązania cyfrowe, infrastrukturę B+R, zielone rozwiązania czy internacjonalizację będzie należeć do przedsiębiorcy” – wyjaśniono.  

Podczas posiedzenia określono też kryteria działań wspierających centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej Inteligencji, europejskich hubów cyfrowych oraz projektów z zakresu technik wodorowych. Powołano również grupy robocze włączające partnerów społecznych i instytucjonalnych w proces opracowywania kryteriów wyboru projektów kolejnych konkursów oraz mocniej angażujących ich w proces programowania, promocji, realizacji, monitoringu i ewaluacji programu FENG 2021-2027.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 z budżetem 7,9 mld euro jest największym krajowym programem wspierania innowacyjności w Unii Europejskiej. FENG jest w dużej mierze kontynuacją Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, ale cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2023, 13:21
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ