Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Centrum Informacyjne Sejmu informuje:
Oświadczenie przewodniczącej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, poseł Iwony Arent:
W dniu 17.12.2020 r. na portalu rp.pl ukazał się zawierający nieprawdziwą informację artykuł „PiS szykuje reformę Trybunału Stanu” autorstwa Wiktora Ferfeckiego sugerujący, jakoby PiS przygotowywał reformę Trybunału Stanu. Informacja ta wprowadza w błąd czytelników „Rzeczpospolitej”, ponieważ zmian nie zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość, a Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, której jestem przewodniczącą, tj. jednogłośnie przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zasiadających w Komisji, bez wyjątku i bez głosu sprzeciwu.
Najpoważniejsza propozycja zmiany dotyczyła uchylenia uchwały Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 6 lipca 1982 r. w sprawie regulaminu czynności Trybunału Stanu, ponieważ uchwała ta utraciła podstawę konstytucyjną z chwilą wejścia w życie obowiązującej Konstytucji RP w 1997 r. Mimo tego, od ponad 20 lat dalej funkcjonuje w polskim prawie i do tej pory nie została uchylona!
Kolejnymi propozycjami były m.in. uchwalenie, by przynajmniej połowa składu orzekającego w I i II instancji miała kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego, aby w postępowaniu przed Trybunałem Stanu, przysługiwała kasacja do Sądu Najwyższego oraz propozycja przepisu, który powodowałby wyłączenie ze składu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej posła, który podpisał się pod wnioskiem wstępnym o postawienie przed Trybunałem Stanu osoby wymienionej w art. 1 ustawy o Trybunale Stanu.
Nie było w nich nic sensacyjnego i właśnie dlatego dyskusja była merytoryczna, odbyła się bez emocji, a zmiany zostały zaproponowane jednogłośnie przez wszystkich posłów Komisji, niezależnie od partyjnych barw. Przykre jest to, że w momencie gdy w Sejmie toczy się merytoryczna praca, bez politycznych przepychanek, dziennikarz rp.pl postanowił wywołać emocje, tworząc sensację, że „PiS przygotowuje się do reformy sądu dla polityków. Tego samego, przed którym przywódców partii rządzącej chce po wyborach postawić opozycja.”
Efektem napisanego przez niego tekstu było niepotrzebne podburzenie opinii publicznej i wywoływanie zbędnych emocji i sporów. Nieprawdziwa informacja została powielona m.in. przez „Onet”, „DoRzeczy”, „Wprost”, „naTemat”, „wieści24”, „nczas”, niekiedy z nagłówkami takimi jak: „PiS chce zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością”, czy „PiS chce zreformować Trybunał Stanu. Ten, przed którym polityków tej partii chce postawić opozycja”.
W związku z powyższym, na najbliższym posiedzeniu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, przedstawię Posłom - członkom Komisji, owe medialne sensacje i rozważymy, czy w atmosferze kłamstw i fake newsów powinniśmy kontynuować prace. Rozważymy to razem, niezależnie od przynależności partyjnej, ponieważ projekt zmian miał być wspólny, merytoryczny, ponad podziałami. Byłoby wielką stratą, gdybyśmy z powodu publikowania i powielania nieprawdziwych informacji musieli odstąpić od naszej wspólnej pracy.
Takie sytuacje, pomimo iż nie zdarzają się często, psują wizerunek polskiego dziennikarstwa i godzą w dobre imię wielu rzetelnych i uczciwych dziennikarzy, pracujących latami na swoją markę. Jest mi niezmiernie przykro i czuję się osobiście dotknięta tym, że mimo braku partyjnych sztandarów, propozycje oczywistych i długo wyczekiwanych zmian stały się ofiarą manipulacji i nieprawdziwych informacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kos/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.12.2020, 13:39 |
Źródło informacji | CIS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |