Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE wzywa do jedności i strategicznej autonomii w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa

22.01.2021, 15:39aktualizacja: 22.01.2021, 15:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2015 - Source EP
© European Union 2015 - Source EP
Pandemia COVID-19 to sygnał ostrzegawczy dla Europy, która potrzebuje silniejszej, bardziej zjednoczonej, asertywnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – stwierdzili europosłowie.

Jak poinformowano w komunikacie na stronie PE, w rocznym sprawozdaniu z realizacji Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa podkreślono, że UE "musi bronić swoich interesów, wartości i porządku międzynarodowego gwarantującego multilateralizm, demokrację i respektowanie praw człowieka".

Współpraca strategiczna z krajami trzecimi

Europosłowie wskazali na konieczność bliskiej współpracy Unii z jej sojusznikami, a także nawiązania "bardziej strategicznej współpracy z krajami trzecimi, opartej na zaufaniu i wzajemnych korzyściach". Dodali, że w polityce zagranicznej UE kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka. Prócz tego stanowczo potępili "atak tłumu" na Kapitol Stanów Zjednoczonych, do którego "podżegały spiskowe teorie prezydenta Donalda Trumpa i bezpodstawne twierdzenia, że wybory prezydenckie z 3 listopada 2020 r. zostały sfałszowane". Wyrazili przy tym zaniepokojenie z powodu wzrostu populizmu i ekstremizmu po obu stronach Atlantyku.

Zdaniem europarlamentarzystów niezbędna jest ściślejsza współpraca UE z ONZ i NATO, wspólne stawianie czoła regionalnym i globalnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, takim jak sytuacje konfliktowe, kryzysy zdrowotne, zagrożenia hybrydowe, cyberataki i dezinformacja. PE wezwał też państwa członkowskie, by rozważyły, czy decyzje w kwestiach związanych z prawami człowieka i sankcjami powinny być podejmowane większością głosów czy jednomyślnie.

Sprawozdawca David McAllister (EPL, Niemcy) zwrócił uwagę na niewykorzystany potencjał UE w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. "Możemy wzmocnić przywództwo na arenie międzynarodowej jako preferowany +partner z wyboru+ dla państw trzecich tylko wtedy, kiedy będziemy zjednoczeni i będziemy pracować razem" – przekonywał.

Za przyjęciem sprawozdania zagłosowało 340 europosłów, 100 było przeciw, a 245 wstrzymało się od głosu.

Solidniejsza polityka obronna

W rocznym sprawozdaniu ws. realizacji Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony europosłowie zaznaczyli, że istnieje "zasadnicza potrzeba zintensyfikowania wysiłków UE na rzecz uzyskania większej autonomii strategicznej". Ich zdaniem Unia "może aktywnie przyczyniać się do przezwyciężania i rozwiązywania konfliktów na całym świecie poprzez misje i operacje WPBiO, zwłaszcza w sąsiedztwie UE". Parlament wezwał Komisję Europejską do "przedstawienia i wdrożenia ambitnego, strategicznego programu prac Europejskiego Funduszu Obronnego, który ma na celu zintensyfikowanie wspólnych działań i współpracy transgranicznej w całej UE". Przypominając, że skuteczna międzynarodowa kontrola zbrojeń, rozbrojenie i nieproliferacja są "kamieniem węgielnym globalnego i europejskiego bezpieczeństwa i stabilności", europarlamentarzyści zwrócili uwagę na "niepokojącą tendencję do nieprzestrzegania lub nieprzedłużania globalnych traktatów dot. kontroli zbrojeń".

Sprawozdawca Sven Mikser (S&D, Estonia) zaznaczył, że parlament jest "zdecydowany wzmocnić międzynarodowy ład oparty na efektywnym multilateralizmie". "UE musi odgrywać większą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i dobrobytu w sąsiedztwie. To będzie możliwe tylko wtedy, gdy państwa członkowskie wniosą niezbędne zasoby i siłę do misji i operacji w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony" – powiedział. Dodał, że Unia powinna "nadal rozwijać swój autonomiczny potencjał, a także wzmacniać swoją odporność na zagrożenia hybrydowe i cybernetyczne".

Za przyjęciem sprawozdania opowiedziało się 387 europosłów. Przeciwko było 180, a 119 wstrzymało się od głosu.

Roczne sprawozdanie z realizacji Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz sprawozdanie ws. realizacji Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w 2020 r. przyjęto w środę podczas sesji plenarnej PE.

dap/

Źródło informacji: EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2021, 15:39
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ