Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PFR na Innowacyjny Samorząd’23: innowacje to wyższy poziom usług dla mieszkańców

30.05.2023, 10:53aktualizacja: 30.05.2023, 11:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ M. Kmieciński
PAP/ M. Kmieciński
Polski Fundusz Rozwoju koncentruje się na wspieraniu rozwoju innowacji zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i w jednostkach samorządu terytorialnego. „Wspieramy polskie samorządy, miasta, wsie w tym, aby wdrażały jak najwięcej projektów technologicznych” - mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

PFR jest od czterech lat partnerem gali Innowacyjny Samorząd, konkursu dzięki któremu już setki miast i wsi otrzymały nagrody za wdrażanie innowacji i realizacje projektów technologicznych w obszarze inteligentnego transportu, zarządzania energią, usprawnienia systemu obiegu dokumentów i załatwiania spraw poprzez portal samorządowy.

„W świecie technologii bardzo dużo zmieniło w ciągu ostatnich 10 lat. Innowacje to wyższy poziom usług dla mieszkańców. Na rynku pracy mamy młodsze, coraz bardziej zaawansowane technologicznie pokolenie, które oczekuje od administracji centralnej i samorządowej zdalnego, cyfrowego kontaktu, żeby łatwo i szybko można było załatwić różne sprawy” - powiedział Paweł Borys.

Wyjaśnił, że już w tej chwili pojawiają się bardzo zaawansowane systemy wspierane sztuczną inteligencją, które zrewolucjonizują szereg obszarów naszego życia w przyszłości, ale dadzą również samorządom potencjał do tego, aby usprawniać ich działanie.

„Jestem przekonany, że każdy projekt innowacyjny bardzo szybko się zwraca, generując oszczędności w przyszłości, więc tak naprawdę nie mówimy o kosztach, tylko o inwestycjach, które sprzyjają poprawie jakości usług samorządowych, a także unowocześnieniu polskich miast i wsi” - zaznaczył prezes PFR.

Jedną z pierwszych inicjatyw Polskiego Funduszy Rozwoju było stworzenie portalu PFR dla miast, w ramach którego powstała baza miejskich technologii tak, aby przedstawiciele samorządów widzieli, jakie projekty oraz innowacje są wdrażane i łatwo mogli uzyskać dostęp do informacji, jakie produkty oferują samorządom polskie innowacyjne firmy.

„W ślad za tym stworzyliśmy program edukacyjny dla samorządowców w formie kursów, które ukończyło już ponad tysiąc osób. Uczymy na nich jak realizować projekty technologiczne, jak wdrażać innowacje, wybierać dostawców. Oferujemy także finansowanie. Do tej pory wypłaciliśmy 2,4 mln zł grantów, przeznaczonych na testowanie innowacyjnych rozwiązań w samorządach” - podkreślił Paweł Borys.

W jego opinii samorządowcom zależy przede wszystkim na skutecznym zaspokojeniu lokalnych potrzeb. Włodarze także doceniają unikalność oferowanych rozwiązań na rynku i pomysłowość innowacyjnych firm, nieskażonych administracyjnymi formalizmami, dzięki czemu potrafią krytycznie spojrzeć na przestarzałe procesy i usprawnić je.

W konkursie Innowacyjny Samorząd, którego organizatorem jest Serwis Samorządowy PAP, nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, mogące pochwalić się projektami, które stają się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Konkurs honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

W tegorocznej edycji konkursu samorządy zgłosiły 244 projekty związane z rozwojem e-usług, zarządzaniem infrastrukturą miejską, edukacją, ochroną środowiska oraz usługami społecznymi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.05.2023, 10:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.