Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 51 osobom. Łącznie zarzucono im popełnienie w latach 2009 – 214 blisko 200 przestępstw.
Czym zajmowali się sprawcy
Aktem oskarżenia objęto między innymi 23 członków trzech różnych zorganizowanych grup przestępczych. Współpracowały one jednak ze sobą, głównie przy obrocie narkotykami. W skład jednej z grup wchodzili pseudokibice związani z jednym z klubów sportowych działających na terenie Śląska.
Oskarżeni członkowie grup przestępczych zajmowali się zakupem, przechowywaniem i dalszym wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich oznaczeń akcyzowych, a także wymuszeniami rozbójniczymi, pobiciami i innymi przestępstwami.
Oskarżono szefów grup przestępczych
Aktem oskarżenia objęto również 38–letniego mężczyznę, który kierował jedną z grup przestępczych, jak również innego mężczyznę, któremu zarzucono kierowanie kolejną grupą przestępczą.
Dwie kolejne osoby objęte aktem oskarżenia już wcześniej zostały oskarżone o kierowanie kolejną – 3 grupą przestępczą. Akt oskarżenia w tamtej sprawie, obejmujący 25 osób, trafił do Sądu Okręgowego w Katowicach 2 czerwcu 2014 roku. Obecnie w tej sprawie trwa proces sądowy.
Co zarzucono oskarżonym
Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie następujących przestępstw:
- uczestnictwo w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych,
- usiłowanie pozbawienia wolności,
- pobicia,
- wymuszenia rozbójnicze,
- nielegalne posiadania broni palnej,
- wyłudzanie ubezpieczeń,
- używanie przemocy w celu zmuszania do określonego zachowania,
- kradzieże z włamaniem.
Jedna z oskarżonych odpowie także za udzielanie kobiecie pomocy w przerwaniu ciąży poprzez przekazania jej leku powodującego poronienie i narażenie jej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Członkowie jednej z grup przestępczych odpowiedzą także za ukrywania i przyjmowanie korzyści pochodzących z czynów zabronionych związanych z obrotem narkotykami – tzw. pranie brudnych pieniędzy. W śledztwie ustalono bowiem, że w zamian za korzyści pochodzące ze sprzedaży narkotyków oskarżeni nabyli: 4 samochody marki BMW o wartości 201 tysięcy złotych, 2 motocykle o wartości 61 tysięcy złotych, a także ulokowali na lokatach kwotę 327 tysięcy złotych i ukryli w gotówce kwotę 327 tysięcy złotych.
Część z oskarżonych przyznała się do popełnianie zarzucanego im czynów.
W śledztwie dokonano zabezpieczenia mienia na kwotę ponad 300 tysięcy złotych.
Śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowic.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sno/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.11.2017, 10:36 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |