Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Regionalna w Łodzi nadzoruje śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się odbarwianiem oleju smarowego i następnie wprowadzaniem go do obrotu jako pełnowartościowego oleju napędowego.
Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Łodzi Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach 12 czerwca 2019 r. zatrzymali pięć osób, w tym osobę, której zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, prezesa spółki, w ramach której działalność ta była prowadzona oraz trzy osoby zajmujące się odbarwianiem oleju.
Odbarwiali oleje
W toku postępowania ustalono, iż przestępczą działalność prowadzili przedstawiciele spółki Kairen z Łodzi, którzy od lipca 2014 do sierpnia 2015 roku nabywali oleje opałowy i smarowy, poddawali je obróbce, usuwając barwnikowy znacznik, po czym sprzedawali taki produkt przedsiębiorcom zajmującym się detaliczną dystrybucją na terenie kraju jako pełnoprawny olej napędowy, równocześnie obchodząc wszystkie obowiązujące należności podatkowe.
Spółki-słupy
W celu ukrycia faktycznego pochodzenia paliwa, którym dysponowała spółka, zorganizowano podmioty symulujące prowadzenie działalności gospodarczej, które wystawiały fałszywe faktury VAT dla Kairen i poświadczające nieprawdę co do pochodzenia oleju. Fikcyjne spółki nie posiadały żadnej siedziby, nie sporządzały sprawozdań finansowych ani nie prowadziły dokumentacji rachunkowej. Ich zarządy składały się z figurantów, w pełni podporządkowanych członkom grupy przestępczej, którzy w zamian za niewielkie wynagrodzenie gotowi byli podpisać każdy przedstawiony im dokument. Wśród spółek tych były m.in. Naftoland, Helbor, Andron, Vimpol i Exfuel. Podmioty te służyły nie tylko do wystawiania fałszywych faktur vatowskich, ale również do transferu pieniędzy i wypłat gotówkowych za pośrednictwem banków i kantorów. Miliony strat dla budżetu Szacunkowa wartość wyłudzonego przez grupę przestępczą podatku VAT i podatku dochodowego od osób prawnych wynosi ponad 19 mln zł, zaś podatku akcyzowego ponad 8 mln zł.
Usłyszeli zarzuty
Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach, oszustwa skarbowego i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę fakturami a także prania brudnych pieniędzy. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1, 271 a par. 2, 299 par. 1 kodeksu karnego i art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego. Grozi im za to kara do 25 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.
Środki zapobiegawcze
Wobec dwóch osób, na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych trojga prokurator zastosował środki w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.06.2019, 11:05 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |