Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Prokuratura Krajowa informuje:
Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Poznania i funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Centralnego Zarządu Służby Więziennej od kilku miesięcy wyjaśniali okoliczności dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie na terenie zakładu karnego wprowadzali do obrotu narkotyki.
W sprawę zamieszanych jest 17 osób
W toku śledztwa ustalono, że osoby osadzone w jednym z zakładów karnych mają dostęp do narkotyków. Bardzo skomplikowane działania podjęte w toku śledztwa pozwoliły na ustalenie osób biorących udział w przestępczym procederze. Zebrany materiał dowodowy wskazywał także na to, że w tę nielegalną działalności mogą być zamieszani funkcjonariusze Służby Więziennej.
W dniach 20 – 22 grudnia 2017 roku na terenie województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przeprowadzono działania. Brali w nich udział policjanci z CBŚP z Poznania, Warszawy, Opola, Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W ich trakcie zatrzymano trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy Służby Więziennej. Wykonano również czynności z udziałem czternastu osób, które były osadzone w zakładzie karnym i areszcie śledczym.
W sprawę zamieszanych jest łącznie 17 osób.
Podczas akcji na terenie zakładu karnego wykorzystano specjalistyczny sprzęt w postaci bezzałogowych statków powietrznych typu „dron”. Przy ich pomocy zarejestrowano nie tylko czynność policjantów, ale także zachowanie osadzonych po wejściu funkcjonariuszy na teren zakładu.
10 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu 15 osobom przedstawiono zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzania do obrotu na terenie zakładu karnego substancji psychotropowych i środków odurzających. Nielegalny proceder mógł być prowadzony od 2010 roku. Z ustaleń poczynionych w toku śledztwa wynika, że 1 gram amfetaminy lub marihuany w zakładzie karnym mógł kosztować nawet 50 złotych.
Funkcjonariusze Służby Więziennej usłyszeli dodatkowo zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Jednemu z nich zarzuca się również przyjęcie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec dziesięciu podejrzanych.
W toku śledztwa wykonywane są dalsze czynności dowodowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)kom/ mbiel/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.01.2018, 12:16 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |