Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: dodatkowe zarzuty dla prokuratora z Rzeszowa za pomoc w przerwaniu ciąży (komunikat)

09.10.2017, 11:21aktualizacja: 09.10.2017, 11:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokurator byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w stanie spoczynku - Zbigniew N. 6 października 2017 roku usłyszał dodatkowe zarzuty popełnienia 3 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

Podejrzany Zbigniew N. jest prokuratorem w stanie spoczynku. W przeszłości pełnił on funkcję Prokuratora Okręgowego w Rzeszowie, był prokuratorem byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie oraz był doradcą Ministrów Sprawiedliwości: Zbigniewa Ćwiąkalskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Immunitet został uchylony

Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym uwzględnił wniosek prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej i zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Zbigniewa N. za 3 nowe przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

28 września 2017 roku Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym utrzymał w mocy tą uchwałę Sądu Dyscyplinarnego I instancji.

Po prawomocnym uchyleniu immunitetu prokuratorowi byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w stanie spoczynku 06 października 2017 roku możliwe było wykonanie czynności procesowych z jego udziałem i ogłoszenie mu dodatkowych zarzutów.

Nowe zarzuty dla podejrzanego

W toku śledztwa ustalono, że prokurator Zbigniew N. w 2013 roku udzielił ciężarnej K. P. pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy. Działanie sprawcy polegało na przekazaniu kobiecie środków poronnych, wskazanie lekarza, który przeprowadzi nielegalny zabieg, przekazanie jej 1 tysiąca złotych na ten cel oraz zorganizowanie przewiezienia jej do szpitala w celu dokonania nielegalnego zabiegu. Chodzi o przestępstwo z art. 152 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Już w trakcie trwania postępowania przygotowawczego – pomiędzy 22 czerwca 2016 roku a 18 października 2016 roku - prokurator Zbigniew N. nakłaniał także K. P. do złożenia w prokuraturze nieprawdziwych zeznań i zatajenia prawdy. Chodzi o przestępstwo z art. 18 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 233 par. 1 kodeksu karnego.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej ogłosił również Zbigniewowi N. kolejny zarzut popełnienia przestępstwa z art. 152 par. 2 kodeksu karnego. W toku śledztwa ustalono bowiem, że po 22 maja 2014 roku nakłaniał on ciężarną M. N. do przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy oraz udzielił jej pomocy w przerwaniu ciąży.

Przyjmowane były korzyści majątkowe

Postępowanie karne między innymi przeciwko prokuratorowi byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w stanie spoczynku - Zbigniewowi N. prowadzone jest przez Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

W toku tego postępowania 18 października 2016 roku doszło do zatrzymania Zbigniewa N. Prokuratorzy ogłosili mu wówczas zarzuty popełnienia czterech przestępstw:

1. Powoływanie się na wpływy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnego dla jednej ze spółek orzeczenia w tym sądzie w zamian za korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż 50 tysięcy złotych. Czyn ten został popełniony w okresie od lutego 2007 roku do października 2008 roku w Rzeszowie, Leżajsku oraz Warszawie. Chodzi o przestępstwo z art. 230 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego;

2. Nakłanianie i ułatwianie jednemu z biznesmenów - Marianowi D. wręczenia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 60 tysięcy złotych byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie - podejrzanej Annie H. oraz nakłonienie go do popełnienia tego przestępstwa. Czyn ten został popełniony w okresie pomiędzy początkiem 2010 roku a końcem 2011 roku w Rzeszowie. Chodzi o przestępstwo z art. 18 par. 2 i 3 kodeksu karnego w związku z art. 229 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 230a par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego;

3. Powoływanie się na wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w Prokuraturze Rejonowej w Leżajsku, Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisji Egzaminacyjnej do Przeprowadzenia Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Izbie Skarbowej w Rzeszowie oraz podjęcie się załatwienia określonych spraw, z którymi zwrócił się do niego jeden z biznesmenów - Marian D. w zamian za korzyści majątkowe o łącznej wartości nie mniejszej niż 352 tysiące 886 złotych w postaci gotówki, różnego rodzaju alkoholi oraz paliwa. Czyny te zostały popełnione od września 2008 roku do 02 lipca 2014 roku w Rzeszowie, Leżajsku i Warszawie. Chodzi o przestępstwo z art. 230 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego;

4. Powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu korzystnych rozstrzygnięć dla określonych osób – Andrzeja W., Michała W. i Rafała D., z którymi zwracali się oni do niego, w zamian za korzyść majątkową w kwocie nie mniejszej niż prawie 49 tysięcy złotych. Czyny te zostały popełnione w okresie od co najmniej lutego 2013 roku do maja 2014 roku w Warszawie i innych miejscowościach. Chodzi o przestępstwo z art. 230 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 12 kodeksu karnego.

Wniosek o przedłużenie aresztu

Wobec podejrzanego prokuratora Zbigniewa N. od zatrzymania stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej złożył teraz wniosek do Sądu Apelacyjnego w Katowicach o przedłużenie tymczasowego aresztowania na okres przekraczający 12 miesięcy, tj. do dnia 17 stycznia 2018 roku.

Uzasadnione jest to między innymi ujawnieniem przez prokuraturę popełnienia przez Zbigniewa N. kolejnych przestępstw i koniecznością wykonania w związku z tym czynności procesowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2017, 11:21
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ