Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: kolejne zarzuty dla członków grupy przestępczej dokonującej oszustw w związku z pośrednictwem kredytowym (komunikat)

29.12.2017, 10:16aktualizacja: 29.12.2017, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:Kolejne zarzuty dla członków grupy przestępczej dokonującej oszustw w związku z pośrednictwem kredytowym

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuścili się oszustw na szkodę tysięcy osób fizycznych i instytucji bankowych. Dopuścili się oni także licznych przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Działania członków grupy przestępczej i osób współdziałających z nimi polegały między innymi na oszustwach związanych z pośrednictwem kredytowym. Sprawcy doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem tysięcy osób pokrzywdzonych pozostających w trudnej sytuacji finansowej.

Podejrzani przyznali się do popełnienia przestępstw

W toku tego śledztwa w dniach 19 - 20 grudnia 2017 roku w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu wykonano czynności procesowe z udziałem trzech kolejnych osób podejrzanych: Anną S., Marcinem L. oraz Bartoszem D. Osobom tym ogłoszono postanowienia o przedstawieniu zarzutów i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), oszustw znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego) oraz oszustw kredytowych (art. 297 par. 1 kodeksu karnego).

Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Złożyli obszerne wyjaśnienia, w których podali mechanizmy przestępczego działania firm finansowych powiązanych z Europejską Grupą Finansową Council S.A.

Mając na uwadze postawę zaprezentowaną przez podejrzanych oraz treść ich wyjaśnień, prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Klienci i banki byli wprowadzani w błąd

W śledztwie ustalono, że podejrzani pracowali w oddziałach firm finansowych powiązanych z Europejską Grupą Finansową Council S.A. na stanowiskach doradcy klienta, a następnie w Dziale Wsparcia i Dziale Ekspertów – działach firmy, w których pracowali najlepsi sprzedawcy i zajmowali się obsługą tzw. klientów trudnych czyli takich, którzy mieli obiekcje co do zasad działalności firmy i proponowanych przez nią usług. Podejrzani zajmowali się bezpośrednio sprzedażą, czyli pośredniczeniem pomiędzy klientami – pokrzywdzonymi a bankami w zawieraniu umów kredytowych. Zajmowali się oni zatem sprzedażą kredytów.

Zadaniem sprzedawców było przekonanie klienta do wzięcia kredytu w jak najwyższej wysokości. Jeśli nie było to możliwe w jednym banku, z uwagi na niską zdolność kredytową pokrzywdzonego, to sprzedawcy oferowali klientom kredyty w kilku bankach naraz.

Od każdego „sprzedanego” kredytu firma pobierała prowizję zwaną również opłatą OPR w bardzo dużej wysokości - w graniach od 10 do 20 proc. wartości kredytu brutto. Prowizja ta wpływała na wysokość pensji pracowników firm – sprzedawców oraz ich przełożonych. Wpływała ona również na zyski uzyskiwane przez kierownictwo zorganizowanej grupy przestępczej.

Swoimi działaniami podejrzani wprowadzali pokrzywdzonych – klientów jak i banki - w błąd, co do rzeczywistej roli jaką pełnił kredytobiorca – tzw. kredyt partner, opiekun kredytu czy też osoba wspierająca/wspomagająca w zawieranej umowie kredytowej, co do wysokości zaciągniętego zobowiązania, wysokości miesięcznej raty, czasu kredytowania i ilości zawieranych umów kredytowych z różnymi bankami.

Zarzuty usłyszały już 32 osoby

W śledztwie ustalono, że założycielem grupy był Marek K. Do jej ścisłego kierownictwa należeli Katarzyna K. i Kamil B. Wrocławscy prokuratorzy przedstawili im zarzuty dotyczące m.in. doprowadzenia szeregu osób fizycznych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 11 milionów 16 tysięcy złotych. Ponad 1 milion 540 tysięcy złotych z tej kwoty, to opłaty wnoszone na rzecz WAGA Edyta Godula, Enterpise Investment Zarządzanie Ryzykiem, Council Sp. z o.o., Kancelaria Prawna PROCULUS Sp. z o.o., oraz E.F.G. COUNCIL S.A. Podejrzanym zarzucono również doprowadzenie banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 5 milionów 403 tysiące złotych. Są oni również podejrzani o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób fizycznych w kwocie nie mniejszej niż 1 milion 112 tysięcy złotych oraz banków w kwocie nie mniejszej niż 754 tysiące złotych. Prokuratorzy zarzucają im ponadto tzw. pranie brudnych pieniędzy w łącznej kwocie nie mniejszej niż 79 milionów 475 tysięcy złotych i nie większej niż 240 milionów złotych.W sprawie tej nadal trwają liczne i intensywne czynności procesowe oraz operacyjne na terenie całego kraju. Do chwili obecnej zarzuty ogłoszono już 32 osobom, a do śledztwa dołączonych zostało około 500 spraw z terenu całej Polski. O sprawie pisaliśmy również 23 października 2017 roku http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/areszt-dla-czlonka-grupy-przestepczej-dokonujacej-oszustw-w-zwiazku-z-posrednictwem-kredytowym.html#.WkUhDOSWzVgUWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)kom/ mbiel/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.12.2017, 10:16
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ