Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: siedem osób zatrzymanych ws. wyłudzeń nienależnego podatku VAT (komunikat)

15.05.2018, 11:29aktualizacja: 15.05.2018, 11:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Okręgowa w Krośnie nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT, z tytułu fikcyjnego eksportu towarów na Ukrainę i do innych krajów.

Uszczuplenia mogły sięgać nawet 15 milionów złotych

W wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymano siedem osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej dokonującej wyłudzeń nienależnych zwrotów podatku VAT. Z ustaleń wynika, że uszczuplenia należności Skarbu Państwa mogły wynieść co najmniej 15 milionów złotych.

Wobec trzech podejrzanych, na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Krośnie, Sąd Rejonowy w Krośnie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, natomiast pozostałe cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniami majątkowymi w łącznej kwocie 140 tysięcy złotych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie na łączną kwotę 425 tysięcy złotych.

Działania na terenie dwóch województw

Działania związane z zatrzymaniem podejrzanych, na terenie woj. podkarpackiego i mazowieckiego, prowadzili policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu. Tam też przeszukano kilkadziesiąt miejsc, zabezpieczając przy tym dokumentację finansowo-księgową, w tym tzw. "puste faktury" oraz elektroniczne nośniki pamięci. W podmiotach objętych śledztwem Urząd Celno – Skarbowy w Przemyślu wszczął kilkadziesiąt kontroli celno – skarbowych.

Sposób działania sprawców

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że członkowie grupy poprzez kontrolowane przez siebie podmioty gospodarcze w latach 2014-2017 pozorowali obrót towarem, głównie obuwiem, odzieżą oraz materiałami pirotechnicznymi. Zakup towaru na terenie kraju dokumentowany był fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a następnie po "przepuszczeniu" przez kolejne podmioty według dokumentów towar miał opuszczać terytorium Unii Europejskiej, w procedurze eksportu z zastosowaniem „0” proc. stawki VAT. Następnie podmioty te zwracały się o zwrot podatku, który nie został zapłacony na wcześniejszych etapach obrotu.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Aktualnie trwają dalsze czynności zmierzające do ustalenia i zabezpieczenia mienia podejrzanych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ emi/ son/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2018, 11:29
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ