Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: śledztwo dot. nieprawidłowości przy wyznaczaniu składów orzekających w szczecińskich sądach (komunikat)

23.08.2017, 15:12aktualizacja: 23.08.2017, 15:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

W związku z licznymi zapytaniami przedstawicieli mediów oraz zainteresowaniem opinii publicznej Prokuratura Krajowa informuje, że zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego oraz przepisami regulującymi organizację i ustrój sądów, sędziów powołanych do orzekania w sprawie wyznacza się w kolejności według wpływu spraw oraz jawnej dla stron listy sędziów danego sądu lub wydziału.

Taki sposób wyznaczania sędziów powinien być zastosowany również w szczecińskich sądach, gdzie rozpoznawane były wnioski prokuratora o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., które doprowadziły spółkę do straty co najmniej 30 milionów złotych, oraz zażalenia prokuratora na postanowienia Sądu I instancji o odmowie zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Tymczasem w obu tych przypadkach prokuratura otrzymała z sądu kilka różnych wokand sędziowskich dotyczących rozpoznania tej samej sprawy. Różniły się one osobowym składem orzekającym, liczbą sędziów, a także terminem posiedzeń. W związku z powyższym prokuratura powzięła uzasadnione wątpliwości, co do prawidłowości wyznaczenia sędziów sprawozdawców, zarówno przed Sądem Rejonowym Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, jak i Sądem Okręgowym w Szczecinie.

W celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej sprawy, wobec zaistnienia podejrzenia popełnienia przestępstwa, a także konieczności zebrania materiału dowodowego po to, by ustalić czy przy wyznaczaniu składów orzekających nie doszło do popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z art. 231 par. 1 kodeksu karnego, Prokuratura Regionalna w Szczecinie uznała za konieczne wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Toczące się od 2 sierpnia 2017 roku śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich.

Materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie bezsprzecznie wskazuje, że osoby odpowiedzialne za działanie w imieniu i na rzecz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., w tym byli już członkowie zarządu tej spółki, dopuścili się szeregu przestępstw o charakterze gospodarczym. Doprowadziły one spółkę do straty co najmniej 30 milionów złotych.

Choć prokuratura konsekwentnie stoi na stanowisku, że w sprawie dotyczącej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. doszło do zaistnienia przesłanki uzasadniającej zastosowanie tymczasowych aresztowań wobec 10 podejrzanych, a decyzje sądów o niezastosowaniu tych środków były niesłuszne, to przedmiotem śledztwa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie nie jest ocena merytorycznych decyzji sądów w przedmiocie niezastosowania środków zapobiegawczych, a tryb orzekania o tych środkach.

O sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. pisaliśmy również tutaj:

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/zarzuty-zaklady-chemiczne-police.html#.WZ06LOQUnVg

http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/bedzie-zazalenie-w-sprawie-odmowy-aresztu-dla-podejrzanych-w-sprawie-afery-w-policach.html#.WZ06buQUnVg

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.08.2017, 15:12
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ