Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa w Warszawie Wydział do Spraw Wojskowych nadzoruje śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy dostawie w grudniu 2016 roku dziewięciu kompletów automatycznego mobilnego systemu pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. Są one niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem "HEAD" (najważniejszych osób w państwie). Wartość zamówienia przekraczała kwotę 4 milionów złotych.
Podejrzanych jest pięć osób
W toku śledztwa 18 września 2017 roku Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie na terenie Warszawy i innych miejscach w kraju dokonała zatrzymania pięciu osób.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one między innymi nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej (art. 231 par. 2 kodeksu karnego), poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej (art. 271 par. 3 kodeksu karnego), a także oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego).
Podejrzanymi są osoby, które uczestniczyły w procesie pozyskania na wyposażenie wojska wadliwych urządzeń. Chodzi o przedsiębiorcę, który dostarczał urządzenia jako wykonawca, żołnierza i pracownika cywilnego Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP, którzy uczestniczyli w odbiorze oraz dwie osoby cywilne związane z przedsiębiorcą.
Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych wczoraj (19 września 2017 roku) Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych. Sąd rozpozna te wnioski dziś (20 września 2017 roku).
Wobec pozostałych dwóch podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe na kwotę 50 tysięcy złotych i 3 tysięcy złotych, dozory Policji oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.
Prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu 4 podejrzanych na łączną kwotę ponad 3 milionów 700 tysięcy złotych.
Nadzór Prokuratury Krajowej
Nieprawidłowości wykryło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dzięki działaniom funkcjonariuszy uniemożliwiono wprowadzenie do wyposażenia jednostek wojskowych sprzętu do pomiarów meteorologicznych, który nie tylko nie spełniał wymagań określonych przez zamawiającego, ale również, ze względu na możliwe błędne wyniki pomiarowe, jego eksploatacja mogła zagrażać bezpieczeństwu wykonywanych lotów.
Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że wykonawca montował urządzenia pomiarowe nie nadające się do zapewnienia bezpieczeństwa lotów, zaś odbiór sprzętu wojskowego przez stronę wojskową następował pomimo licznych wad jakościowych.
Sprawa pozostaje w nadzorze służbowym Departamentu do Spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ flo/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.09.2017, 14:35 |
Źródło informacji | Prokuratura Krajowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |