Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: zatrzymania i zarzuty dla osób związanych z Grupami Lotos S.A. i Azoty S.A. (komunikat)

09.10.2017, 11:58aktualizacja: 09.10.2017, 11:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

W toku prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne operacji specjalnej związanej z uzasadnionym podejrzeniem popełniania przestępstwa przez osobę związaną gdańską Grupą Lotos S.A., w dniach 5-6 października 2017 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 6 osób, w tym Przewodniczącego Rady Nadzorczej Grupy Azoty S.A., przedstawiciela Grupy Lotos S.A. oraz biznesmenów.

Co zarzucono podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokuratorzy przedstawili im zarzuty. Dotyczą one tzw. płatnej protekcji. Chodzi o powoływanie się na wpływy w Grupie Azoty S.A. oraz Grupie Lotos S.A. i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu określonej sprawy w zamian za korzyść majątkową, a także udzielenie korzyści majątkowej w zamian za takie działanie (art. 230 par. 1 kodeksu karnego).

Jak ustalono podejrzani Aleksander I. oraz Andrzej M., powołując się na wpływy, oferowali pomoc w załatwieniu długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów. W zamian za to inwestor – beneficjent kontraktów, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena oraz przekazywać prowizję w wysokości 10% od sprzedaży biopaliw spółce Lotos.

Podobny mechanizm, z udziałem podejrzanych Marka G. i Andrzeja M., miał mieć miejsce w przypadku dostaw różnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur. W tym przypadku gwarantem powodzenia przedsięwzięcia miała być osoba Przewodniczącego Rady Nadzorczej Marka G., który w zamian za 5% kwoty od wielomilionowych kontraktów, w ramach swoich możliwości miał nadzorować przedsięwzięcie z Grupą Azoty.

Podejrzani trafili do aresztu

Po wykonaniu czynności procesowych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratury.

Przestępstwo płatnej protekcji zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.10.2017, 11:58
Źródło informacji CBA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ