Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Zatrzymania sprawców oszustw metodą "na wnuczka" i "na policjanta"
Prokuratura Rejonowa w Goleniowie prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, dokonującej oszustw na szkodę starszych osób metodą "na wnuczka" i "na policjanta". 22 sierpnia 2019 r., funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwóch mężczyzn, zaangażowanych w przestępczy proceder. Mężczyźni zostali zatrzymani, gdy jeden z nich (Dariusz W.) przekazywał drugiemu (Robertowi Ł.) kwotę niemal 9 tys. złotych, którą za pomocą oszustwa wyłudzili od mieszkanki Wałbrzycha.
Grupa przestępcza
Śledztwo dotyczące oszustw metodą "na wnuczka" i "na policjanta" wszczęto w sierpniu 2018 roku. W toku postępowania wytypowano dwóch podejrzanych, którzy w przestępczym procederze pełnili rolę kurierów i odbierali pieniądze od zmanipulowanych starszych osób. Pokrzywdzeni byli przekonani, że przekazują środki dla swoich bliskich, którzy znaleźli się w nagłej i nietypowej potrzebie. Wcześniej o takich nierzeczywistych sytuacjach pokrzywdzeni byli informowani przez telefon, a następnie – również telefonicznie – zgłaszał się do nich rzekomy policjant, instruujący, jak przekazać pieniądze.
Szef z Wielkiej Brytanii
Podejrzani poszukiwali pracy na jednym z portali internetowych. Zgłosił się do nich mężczyzna, który kontaktował się z nimi z telefonu o brytyjskim prefiksie 44. Zaproponował im pracę w charakterze kurierów, na którą przystali. Mężczyzna za każdym razem kontaktował się z Robertem Ł. i Dariuszem W. z innego numeru telefonu. Instruował ich, gdzie mają jechać, wskazując, że mają nie rozmawiać z osobami przekazującymi im przesyłki. Za swoje "kurierskie" usługi podejrzani inkasowali prowizję w kwocie 400 złotych za odebranie przesyłki. Z kolei 100 złotych otrzymywali za dzień oczekiwania lub za przejazd, w toku którego nie doszło do odebrania przesyłki. Robert Ł. działał w ramach grupy przestępczej od czerwca 2019 roku, zaś Dariusz W. dołączył do niej w sierpniu bieżącego roku.
Usłyszeli zarzuty
Robert Ł. doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwie ustalone osoby i szereg osób dotychczas nieustalonych. Łączna kwota wyłudzeń wynosi nie mniej niż 104 tys. złotych. W przypadku oszustwa na dwóch ustalonych osobach – mieszkanki Goleniowa i mieszkanki Wałbrzycha – starsze osoby były informowane telefonicznie przez osobę współpracującą z Robertem Ł., że doszło do wypadku z udziałem wnuka lub konkubiny syna, i konieczne jest przekazanie pieniędzy celem "wykupienia" od odpowiedzialności karnej. Prokurator zarzuca także Robertowi Ł., że co najmniej trzynastokrotnie wytransferował do Wielkiej Brytanii za pomocą międzynarodowych przekazów pieniężnych pieniądze pochodzące z przestępstw w łącznej kwocie ponad 93 tys. złotych. Dariuszowi W. zarzucany jest czyn przestępczy związany z wyłudzeniem pieniędzy od mieszkanki Wałbrzycha. Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty popełnienia przestępstw kwalifikowanych z art. 258 par. 1 kk i art. 286 par. 1 kk w zw. z art. 65 par. 1kk. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ aj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.08.2019, 11:09 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |