Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw płatnej protekcji, prania brudnych pieniędzy, a także oszustw na szkodę określonej instytucji państwowej. Badane są w nim czyny zabronione popełnione w Warszawie od kwietnia 2015 roku co najmniej do 22 marca 2018 roku
Grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności
Ustalenia poczynione w toku postępowania doprowadziły do zatrzymania pięciu osób zamieszanych w przestępczy proceder. Na polecenie prokuratora zatrzymań dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatura w Lublinie.
Wśród zatrzymanych jest kobieta, która pełni funkcję prezesa zarządu w jednej z fundacji działającej na terenie kraju oraz za granicą, dwóch biznesmenów oraz księgowa.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Warszawie prokurator ogłosi im zarzuty. Dotyczą one między innymi przestępstwa płatnej protekcji, prania brudnych pieniędzy, wystawienia faktur VAT zawierających znaczną wartość należności ogółem oraz poświadczających nieprawdę, co do okoliczności faktycznych mających znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej w postaci podatku od towarów i usług, a także wystawiania nierzetelnych faktur VAT.
Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, kara grzywny, przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartość.
Po analizie wyjaśnień złożonych przez zatrzymane osoby prokurator podejmie decyzje w przedmiocie ewentualnego zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym lub skierowania wniosków do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
Na czym polegał przestępczy proceder
Ze zgromadzonych w sprawie dowodów wynika, że jedna z podejrzanych, powołując się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, podjęła się pośrednictwa w uzyskaniu zgody na wydanie wiz umożliwiających wjazd na terytorium Polski obywateli obcego ustalonego państwa. W zamian za to przyjęła ona obietnicę korzyści majątkowej, w postaci wpłaty określonej kwoty pieniędzy na rzecz prowadzonej przez siebie fundacji.
Ponadto ustalono, że podejrzani podejmowali czynności, które miały na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych pochodzących z popełnienia czynu zabronionego. Polegał on na działaniu na szkodę ustalonej spółki przez osoby zobowiązane do zajmowania się jej sprawami majątkowymi, poprzez niezasadne wypłaty środków z tytułu umowy na usługi przedstawicielskie zawarte z jednym z podejrzanym. Wypłat dokonywano na podstawie faktur VAT, których łączna wartość przekraczała 4 miliony złotych. Dla ukrycia i transferu środków pieniężnych wykorzystywano między innymi rachunki bankowe fundacji reprezentowanej przez jedną z podejrzanych kobiet.
W sprawie nadal gromadzone są liczne dowody, które służą wyjaśnieniu wszelkich ujawnionych dotychczas okoliczności faktycznych oraz ustaleniu roli pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z badanymi przestępstwami.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.06.2018, 12:09 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |