Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zmiany przygotowano z myślą o najbliższych feriach zimowych i przyszłorocznych wakacjach.
"Chodzi o zasadę - jeśli ktoś pracuje jako wolontariusz, nie pobiera wynagrodzenia, to należy pójść mu na rękę tak, żeby nie musiał do tego dopłacać" - wyjaśnił w rozmowie z PAP autor projektu, poseł Platformy Lucjan Pietrzczyk. Jak dodał, na potrzebę takiej regulacji wskazywał m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. "Sam funkcjonuję społecznie, mam młodzież, instruktorów harcerskich, którzy mogą pełnić funkcje wychowawcze, a muszą płacić za uzyskanie zaświadczenia o niekaralności. Tak nie powinno być" - zaznaczył Pietrzczyk.
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, kandydat na wychowawcę lub kierownika kolonii, obozu lub innej formy wypoczynku dzieci i młodzieży, ma obowiązek przedstawienia jej organizatorowi zaświadczenia o niekaralności. Ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym przewiduje z kolei (art. 24), że za wydanie z rejestru informacji o osobie pobiera się opłatę stanowiącą dochód budżetu państwa (z uzasadnienia projektu PO wynika, że jest to w zależności od formy przekazania informacji - od 20 do 30 zł).
Od uiszczenia opłaty zwolnione są niektóre podmioty takie jak np. prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu, Państwowa Komisja Wyborcza, sądy, Trybunał Stanu, Trybunał Konstytucyjny, prokuratura, policja, wywiad skarbowy czy służby specjalne. PO chce, by z opłaty wyłączeni zostali też kandydaci na wychowawców będący wolontariuszami.
W uzasadnieniu projektu PO wskazano, że z informacji przekazanych przez Związek Harcerstwa Polskiego wynika, że w przypadku tej organizacji wolontariusze objęci obowiązkiem ustawowym przedkładania informacji z KRK stanowią grupę ok. 6500 osób. "Przy założeniu, że podobna liczba to wolontariusze z ZHR oraz że drugie tyle stanowią wychowawcy z innych organizacji (np. Caritas), można oszacować, że przedmiotową regulacją objętych jest w skali roku około 26 tys. osób" - podano w uzasadnieniu.
Platforma szacuje więc, że maksymalne zmniejszenie wpływów do budżetu państwa w związku z projektowaną regulacją może wynieść około 520-780 tys. złotych. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na koniec sierpnia. Pietrzczyk chce, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać podczas przyszłorocznych ferii zimowych. (PAP)
Marta Rawicz (PAP)
mkr/ as/ gma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.07.2014, 17:56 |
Źródło informacji | PAP Legislacja |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |