Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

13.11.2024, 12:09aktualizacja: 13.11.2024, 13:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zentiva
Zentiva
Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

Celem badania i raportu firmy Zentiva, właściciela marki Persen jest lepsze zrozumienie częstotliwości oraz przyczyn odczuwania stresu w polskim społeczeństwie, a także określenie, jakie metody radzenia sobie ze stresem są najczęściej stosowane. Wyniki mają na celu nie tylko uświadomienie skali problemu, ale także zachęcenie do refleksji nad sposobami radzenia sobie ze stresem oraz, w razie potrzeby, rozważenie profesjonalnego wsparcia.

Co nas stresuje i odstresowuje?

Stres jest nieuchronną częścią życia, psychologiczną reakcją na różne nowe sytuacje, trudne wydarzenia i stawiane przed nami wymagania. Każdy z nas odczuwa go regularnie, gdy podejmuje nowe wyzwania lub doświadcza zmiany. Może mieć wpływ pozytywny taki jak większa gotowość do działania, jak i negatywny, gdzie pozostajemy w ciągłym stanie napięcia i zdenerwowania. Różnymi metodami można też sobie z nim radzić. Jak robią to Polacy?

Według najnowszego raportu pt. „Stres pod lupą: jak radzą sobie z nim Polacy” przygotowanego na podstawie badania opinii przeprowadzonego w październiku 2024 r. na reprezentatywnej grupie Polaków wielu z nas stresuje się często, aż kilka razy w tygodniu (30%). Co niepokojące, tyle samo respondentów (30%) odpowiedziało także, że stres dotyka ich codziennie. Powody są różne, z czego najczęściej wskazywane to własne zdrowie oraz sytuacja finansowa (po 37% respondentów). Na drugim miejscu uplasowały się relacje z rodziną i bliskimi (32%) oraz praca (31%). Wysokie pozycje zajęły także życie w ciągłym biegu (27%) oraz zmiany w życiu osobistym (26%).

Zapytani o metody radzenia sobie ze stresem Polacy wskazali kilka najczęstszych. Zaliczamy do nich słuchanie muzyki (37%), spędzanie czasu na świeżym powietrzu (35%), oglądanie filmów lub seriali (33%), czy oddawanie się swojemu hobby (29%). Na kolejnych miejscach uplasowały się rozmowy z bliskimi i drzemki.

Jak nieprzepracowany stres wpływa na zdrowie?

Jednocześnie, jak wynika z badania, ponad połowa respondentów – 56% – przyznaje, że ich metody na stres nie są do końca skuteczne. A 48% pytanych stwierdza, że jeśli ich metody na stres nie działają, to nic z tą sytuacją nie robią.

Tymczasem chroniczny stres, nieprzepracowany w sposób świadomy, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób, takich jak bezsenność, stany lękowe i depresja. Ponadto stres osłabia nasz organizm na poziomie hormonalnym, wpływa na układ nerwowy oraz zdolność do regeneracji. Może mieć także negatywne skutki dla układu krążenia – wynika z badania z 2023 roku, przedstawionego na konferencji American Heart Association, które wykazało, że chroniczny stres prowadzi do zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru i innych problemów sercowych. 

Szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy somatyczne stresu takie jak: różnego rodzaju bóle, zawroty głowy, obniżenie odporności, podwyższone ciśnienie i problemy żołądkowo-jelitowe.

Stres to problem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa, dlatego ważne jest, aby podejmować aktywnie kroki w kierunku lepszego zrozumienia i zarządzania sytuacjami stresowymi. Firma Zentiva, której misją jest dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich pokoleń, prowadzi działania budujące świadomość nt. stresu, dostarczając materiały edukacyjne dotyczące sposobów na jego skuteczne redukowanie. W uzasadnionych przypadkach specjaliści zalecają stosowanie wysokiej jakości skutecznych leków, które redukując stres, podnoszą jakość życia.

[1] Badanie zrealizowane w dniach 26-29 września 2024 r. przez firmę Opinia24 techniką ankiety internetowej (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 18+.

[2] https://newsroom.heart.org/news/depression-anxiety-and-stress-linked-to-poor-heart-health-in-two-new-studies

Źródło informacji: Zentiva
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.11.2024, 12:09
Źródło informacji Zentiva
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ