Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polonia_Camp 2025 - pierwsze światowe spotkanie młodej Polonii

11.07.2025, 14:03aktualizacja: 11.07.2025, 14:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska"
Fot. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska"
Po raz pierwszy w historii młoda Polonia z całego świata spotka się w jednym miejscu - w Warszawie. Od 17 do 20 lipca, na kampusie SGGW, ponad 1000 osób z 46 krajów i 6 kontynentów weźmie udział w globalnym święcie polskiej diaspory. W programie - panele dyskusyjne, koncerty, warsztaty, wymiana doświadczeń i wspólne odkrywanie współczesnej Polski.

„Chcemy, aby młoda Polonia odkryła siłę i potencjał Polski, ale też potęgę integracji nowego pokolenia Polaków rozsianych po całym świecie. To będzie wydarzenie pełne rozmów z wybitnymi postaciami kultury, nauki, polityki i biznesu. Ale przede wszystkim - święto młodej Polonii, pełne radości, muzyki, przyjaźni i żywego przeżywania polskości” - podkreśla marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, patronująca wydarzeniu z ramienia izby wyższej polskiego parlamentu. Pani Marszałek osobiście powita uczestników i otworzy Pierwsze Światowe Spotkanie Młodej Polonii - Polonia_Camp 2025.

Spotkajmy się tam, gdzie bije nasze serce!

Polonia_Camp 2025 to wspólna przestrzeń odkrywania tożsamości, gdzie każdy odnajdzie coś dla siebie - w polskich dźwiękach, smakach i historiach. Uczestników łączy wspólne dziedzictwo, a także ciekawość współczesnej Polski. Spotkanie będzie źródłem inspiracji do aktywnego włączania się w polskie życie społeczne, kulturalne i gospodarcze.

Dla Leticii Zavadzki z Cruz Machado w Brazylii, uczestniczki Polonia_Camp 2025, to podróż do źródeł tożsamości – „Mam polskie korzenie i chciałabym wziąć udział w wydarzeniu, aby zdobyć wiedzę na temat języka i kultury, które tak bardzo podzielam” - mówi. Leticia jest nauczycielką i potomkinią polskich emigrantów - miłość do języka i kultury polskiej płynie w jej żyłach.

Z kolei Anton Wojewódzki z Mołdawii mówi po polsku ze swobodą i marzy o karierze w sektorze IT w Polsce - „W przyszłości chciałbym tu studiować i mieszkać oraz pracować jako programista” - ujawnia.

„Moim celem jest, aby młodzi ludzie, tacy jak ja, czuli dumę z polskich korzeni i chętnie angażowali się w życie kulturalne, społeczne i gospodarcze naszej wspólnoty” - podkreśla Marianna Mosz z Chicago - studentka Loyola University, artystka w Zespole Pieśni i Tańca „Polonia”, a także królowa słynnej chicagowskiej Parady 3 Maja. Od lat promuje Polskę w USA i Europie, teraz przyjeżdża na Polonia_Camp 2025, by - jak sama mówi - budować mosty między Polonią amerykańską a Polakami.

Program: integracja, kultura, edukacja i biznes

„Zasubskrybuj Polskę” - czyli jak sprawić by Polska wzbudzała zainteresowanie za granicą? „Mosty do Polski” - jak budować więzi za pomocą kursów, wymian studenckich, programów stażowych. Czy nasze firmy są otwarte na młodych Polaków z zagranicy? Jak importować pomysły i wykorzystywać energię polonijnej młodzieży? - to tylko niektóre z tematów planowanych paneli dyskusyjnych.

Podczas wydarzenia spodziewana jest obecność znakomitych gości. Obok marszałek Senatu RP oraz ministra spraw zagranicznych, spotkanie uświetnią liderzy biznesu, nauki, kultury i sportu.

Wizję przyszłości polskiego transportu zaprezentuje prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele światowych gigantów przemysłowych działających w Polsce - z młodzieżą spotka się m.in. Honorata Hencel, dyrektor firmy Boeing na Polskę i Ukrainę. Wśród gości specjalnych będą m.in. Jurek Owsiak, dyrygent Orkiestry grającej na wszystkich kontynentach, profesor Jerzy Bralczyk, który opowie o meandrach języka polskiego oraz gwiazdy sportu: Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego.

Przewidziane są także rozmowy o literaturze z udziałem Michała Rusinka, Wojciecha Jagielskiego i Agaty Passent. Dzięki Kubie Kuroniowi, uczestnicy odkryją kulinarne sekrety polskiego stołu i sami będą mogli przyrządzić tradycyjne dla naszej kultury potrawy. Ponadto polonijna młodzież zadba o kondycję podczas biegu prowadzonego przez olimpijkę Małgorzatę Hołub-Kowalik oraz poranne jogi i zajęcia fitness. Odbędzie się również mecz piłkarski sędziowany przez Szymona Marciniaka.

Muzyczne wieczory

Podczas Polonia_Camp 2025 odbędą się koncerty największych polskich gwiazd. Na scenie zobaczymy m.in. Natalię Przybysz, Justynę Steczkowską oraz L.U.C Rebel Babel Orchestra. Usłyszymy również piosenki Kory Jackowskiej i Agnieszki Osieckiej. Przewidziane są także: DJ-set Hirka Wrony, kino letnie pod gwiazdami oraz spektakl teatralny ”Niedźwiedź Wojtek”.

Polonia_Camp 2025 - pomysły z szansą na realizację

Przez cały czas trwania wydarzenia dostępna będzie strefa wystawiennicza zaprojektowana z myślą o młodych uczestnikach, którzy chcą zbudować relacje, zaplanować ścieżkę kariery, znaleźć inspirację na przyszłość, nawiązać kontakty, pogłębić wiedzę na temat polskiej nauki, kultury i historii lub po prostu lepiej poznać współczesną Polskę, aby móc opowiedzieć o niej w kraju zamieszkania.

Liczne punkty informacyjne pozwolą młodzieży polonijnej zapoznać się z ofertą czołowych krajowych uczelni - m.in. Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetów Warszawskiego i Jagiellońskiego - a także instytucji rządowych i samorządowych.

Jak podkreślają organizatorzy, Polonia_Camp 2025 ma na celu zainspirowanie młodych Polaków mieszkających za granicą do większego zaangażowania w wymianę doświadczeń oraz do wspólnej refleksji nad przyszłością Polonii i miejscem Polski w świecie. Spotkanie otwiera drzwi do współpracy, która wykracza poza dotychczasowe schematy i prowadzi do nowych inicjatyw podejmowanych przez młodych ludzi w kraju ich zamieszkania lub w Polsce.

Polonia_Camp ma ambicję stać się cyklicznym punktem w kalendarzu wydarzeń polonijnych.

Organizatorem Polonia_Camp 2025 jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w partnerstwie z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Fundacją Instytutem Spraw Publicznych.

Wydarzenie jest objęte patronatem marszałek senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i jest dofinansowane w ramach konkursu realizowanego przez Senat RP - „Senat - Polonia 2025”.

Kontakt dla mediów i akredatycje:

Wojciech Kwilecki

e-mail: media@poloniacamp.pl

tel.: +48 606 197 569

www.poloniacamp.eu

Facebook: Polonia_Camp_Facebook

Instagram: Polonia_Camp_Instagram

LinkedIn: Polonia_Camp_Linkedin

TikTok: Polonia_Camp_TikTok

X: Polonia_Camp_X

YouTube: Polonia_Camp_YouTube

Źródło informacji: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, Fundacja Instytut Spraw Publicznych.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.07.2025, 14:03
Źródło informacji Stowarzyszenie „Wspólnota Polska", Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, Fundacja Instytut Spraw Publicznych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ