Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Polska Fundacja Narodowa informuje:
KOMUNIKAT POLSKIEJ FUNDACJI NARODOWEJ O ROZPOCZĘCIU AKCJI INFORMACYJNEJ NA TEMAT USTAWY Z DNIA 1 KWIETNIA 2016 R. O ZAKAZIE PROPAGOWANIA KOMUNIZMU LUB INNEGO USTROJU TOTALITARNEGO PRZEZ NAZWY JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH, JEDNOSTEK POMOCNICZYCH GMINY, BUDOWLI, OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ ORAZ POMNIKI
6 lutego 1924 roku byt ważnym dniem w historii Polski. W tym dniu rozpoczęła się rozbiórka soboru św. Aleksandra Newskiego stojącego w centrum Warszawy, będącego symbolem rosyjskiej dominacji. Działanie to podjęte zostało w pełnej jednomyślności całego społeczeństwa, które nie wyobrażało sobie wolnego życia i budowy niepodległego państwa polskiego w cieniu zaborczych pozostałości.
Taki sam los spotkał ślady niemieckiej okupacji pozostawione na ziemiach polskich przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Jednak ku przestrodze, dla przyszłych pokoleń, zachowano „po wsze czasy" pozostałości po niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1993 roku ostatni rosyjscy żołnierze opuścili Polskę. Pomimo kresu sowieckiej okupacji, do dziś wolna Polska nie potrafi uporać się z pozostałościami minionego ustroju.
Dopiero Ustawa z 2016 roku i idące za nią decyzje wojewodów zmiotły z nazw ulic i placów imiona sowieckich agentów i zdrajców Polski. To samo w najbliższej przyszłości spotka wszystkie pozostałości po ustrojach totalitarnych. Nowymi patronami warszawskich ulic zostali polscy bohaterowie różnych epok, wśród nich bojownicy polskiego ruchu oporu podczas II Wojny Światowej i osoby ratujące Żydów od zagłady.
Godność Niepodległej to wolność od totalitaryzmów. To również hasło, pod którym Polska Fundacja Narodowa przeprowadza akcję edukacyjną uświadamiającą konieczność zmian.
Od połowy stycznia w kilkuset miejscach Warszawy zawisły plakaty i bilbordy informujące o tym, że „nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność. Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat".
Akcja będzie miała charakter ogólnopolski, pierwszym etapem kampanii jest m. st. Warszawa. Zmasowana akcja w mediach społecznościowych oznaczona ttGodnośćNiepodległej oraz #Dekomunizacja wypromowała ideę akcji. Do miejsc, w których nastąpiły zmiany nazw ulic, trafi broszura zawierająca biogramy nowych patronów oraz informacje prawne.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.02.2018, 20:29 |
Źródło informacji | Polska Fundacja Narodowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |