Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Polska pomoże Ukrainie usuwać skutki zniszczenia tamy na Dnieprze

07.06.2023, 14:08aktualizacja: 07.06.2023, 14:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EP/Alain ROLLAND
EP/Alain ROLLAND
Polska przekaże Ukrainie cysterny na wodę oraz pompy wysokiej wydajności, które mają pomóc w usuwaniu skutków powodzi spowodowanej zniszczeniem przez Rosję zapory na Dnieprze. Strona ukraińska zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Mechanizmu Wspólnotowego Unii Europejskiej.

Decyzję o przekazaniu pomocy rzeczowej podjął szef MSWiA Mariusz Kamiński w porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak wskazano w komunikacie resortu, Ukraina zwróciła się o pomoc za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) w ramach  Mechanizmu Wspólnotowego Unii Europejskiej.  

„W związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej, po zniszczeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydowałem o przekazaniu 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów oraz 10 pomp wysokiej wydajności. Dziękuję Państwowej Straży Pożarnej za zaangażowanie” – powiedział, cytowany w komunikacie resortu Mariusz Kamiński.

Atak na zaporę na Dnieprze potępiła Unia Europejska nazywając go nowym przykładem „barbarzyńskiej agresji” Rosji na Ukrainę.

„To nowa oznaka eskalacji, podnosząca przerażającą i barbarzyńską naturę rosyjskiej agresji na Ukrainę do bezprecedensowego poziomu” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział podniesienie tej kwestii na szczycie Rady, który odbędzie się 29-30 czerwca. Będzie też proponował  większą pomoc dla zalanych obszarów.

Do ataku doszło 6 czerwca nad ranem. Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej na rzece Dniepr w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka, w obwodzie chersońskim. Władze Ukrainy zarządziły ewakuację kilku tysięcy osób z terenów zagrożonych powodzią. Całkowitemu zniszczeniu uległa hydroelektrownia znajdująca się na zaporze. Podtopionych zostało kilkanaście miejscowości i kilkaset domów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.06.2023, 14:08
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ