Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: będą nowe tarcze antykryzysowe

23.10.2020, 11:40aktualizacja: 23.10.2020, 11:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Rozwoju tworzy właśnie rozwiązania antykryzysowe, tym razem skierowane do najbardziej dotkniętych kryzysem branż - m.in. fitness i weselnej. Ponadto resort pracuje nad tzw. ustawą deregulacyjną, w której mają być uproszczenia ułatwiające prowadzenie działalności - donosi Prawo.pl.

Od marca, gdy ogłoszono wiosenny lockdown, zostało w sumie przygotowanych sześć pakietów wsparcia dla firm: pięć tarcz antykryzysowych i tarcza finansowa - przypomina portal. Obecnie rząd pracuje nad dwoma projektami. Pierwszy to kolejna branżowa tarcza antykryzysowa. Jak ustaliło Prawo.pl, pomoc ma być uzależniona od dominującego numeru PKD i poziomu spadku obrotów.

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, zapowiedziała w czwartek, że branże najbardziej poszkodowane w wyniku restrykcji dostaną rządowe wsparcie. Chodzi o branże fitness, ślubną, ale także beauty, eventową i handel. Resort przedstawi swoje propozycje Rządowemu Sztabowi Kryzysowemu na początku przyszłego tygodnia.

Jak ustaliło Prawo.pl, pomoc będzie uzależniona od dominującego kodu PKD, tak jak w przypadku tarczy dla turystyki, zwanej tarczą 5. Wówczas firmy z szeroko rozumianej branży turystycznej apelowały o rozszerzenie listy kodów o firmy organizujące i obsługujące targi, koncerty, konferencje (PKD 63.12Z) czy biura zajmujące się obsługą turystów z zagranicy (PKD 79.12Z), bo one nie „łapały się” na kody wskazane w ustawie.

Przedstawicieli branż niepokoi, że brak dobrego PKD może pozbawić je wsparcia. „W naszej branży działają fotografowie, makijażystki, florystki, organizatorzy wesel, hotele. W efekcie wysłaliśmy do ministerstwa kilkadziesiąt kodów, bo nie ma jednego kodu dla branży ślubnej, a te które są - nie są adekwatne do prowadzonej działalności” - wyjaśnia Agnieszka Winnicka, prezes Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.

Z ustaleń Prawo.pl wynika też, że resort rozwoju rozpoczął prace nad tzw. pakietem deregulacyjnym. „Chodzi o ogólne zmiany regulacyjne po to, by w przyszłym roku wspomóc odbicie gospodarki” - mówi osoba z otoczenia MR. Według portalu przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że najbardziej potrzebne jest obniżenie podatku VAT.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/tarcza-antykryzowa-dla-branz-fitness-slubnej-beauty-pomoc-bedzie,503999.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.10.2020, 11:40
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ