Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: bon na zakup komputera nie dla każdego nauczyciela

26.07.2023, 11:52aktualizacja: 26.07.2023, 11:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Bon w wysokości 2500 złotych na zakup laptopa dla nauczycieli nie będzie przysługiwał pedagogom przedszkolnym ani tym osobom, które skorzystały z podobnego wsparcia w czasie pandemii. Ponadto przez pięć lat nie będzie można odsprzedać sprzętu zakupionego w ten sposób – informuje serwis Prawo.pl.

Prawo.pl przypomina, że ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli wejdzie w życie już 2 sierpnia tego roku. Na jej mocy uczniowie klas czwartych (a w praktyce ich rodzice) dostaną komputery na własność. Nauczyciele zaś będą mogli otrzymać bon na 2500 zł, który zrealizują na zakup potrzebnego sprzętu w jednym ze sklepów, które przystąpią do programu. 

Jednak, jak podkreśla Prawo.pl, przy zakupie obowiązywać będą pewne ograniczenia. Po pierwsze, z komputera trzeba będzie korzystać przez co najmniej pięć lat — w tym czasie nie będzie go można sprzedać, a samego zakupu nie rozłoży się na raty. Po drugie, z bonu nie mogą skorzystać te osoby, które podobne wsparcie otrzymały podczas pandemii.

Serwis Prawo.pl przypomina, że bonu nie można wymienić na gotówkę, a nauczyciel nie dostanie zwrotu nadwyżki, jeśli zdecyduje się na tańszy sprzęt (jak również dopłaty w wypadku kupna sprzętu droższego). Jeśli nawet kupujący dopłaci z własnych środków, to i tak nie może zakupu rozłożyć na raty.

Jak czytamy na Prawo.pl, bon nie będzie przysługiwał również nauczycielom przedszkolnym.

„To nie pierwszy raz, gdy są oni poszkodowaną grupą, nie mogli liczyć też na dofinansowanie komputerów w pandemii” – mówi serwisowi Prawo.pl Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wiceprezes Baszczyński w rozmowie z Prawo.pl zwrócił ponadto uwagę na fakt, że wiele szkół nie ma dostępu do szybkiego internetu. 

„Bez tego nawet najlepszy sprzęt niespecjalnie się uczniom i nauczycielom przyda w codziennej pracy” - tłumaczy Krzysztof Baszczyński.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/oswiata/bon-na-laptopa-dla-nauczycieli-a-dofinansowanie-i-raty,522380.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2023, 11:52
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ