Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: czas oczekiwania na wyroki kasacyjne w NSA wydłużył się do nawet trzech lat

19.04.2024, 10:33aktualizacja: 19.04.2024, 10:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) nie nadąża z rozpatrywaniem skarg kasacyjnych, których liczba systematycznie rośnie. Średni czas oczekiwania na ich rozpoznanie to 16 miesięcy, choć w wielu przypadkach sięga do trzech lat. NSA boryka się bowiem z brakiem sędziów oraz lukami w prawie - informuje serwis Prawo.pl.

Wydłużony czas oczekiwania na kasację wyroku w NSA wiąże się z ogromnym wzrostem liczby spraw do rozpatrzenia - tylko w 2023 roku wpłynęło ich 19 492. Jak informuje Prawo.pl, z problemu zdają sobie sprawę przedstawiciele samej instytucji, którzy w oficjalnym oświadczeniu jako przyczynę opóźnień wskazują m.in. na niepełną obsadę etatów sędziowskich.

„Praktyka jest taka, że przeciętnie trudna sprawa czeka na rozpoznanie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym ponad dwa lata. Nie tylko w NSA brakuje sędziów, ale i w pozostałych sądach. W kilku sprawach, ja i moi klienci składali wnioski do sądu, aby sprawa ruszyła z miejsca, bo zdarzają się wypadki, że przez trzy lata od momentu złożenia skargi kasacyjnej nic się nie dzieje” - mówi Damian Sucholewski, adwokat.

Z kolei Adam Kuczyński, radca prawny, występujący w sądach administracyjnych w imieniu Fundacji Watchdog Polska i innych sprawach publicznych mówi, że wciąż czeka na wyroki w skargach złożonych w 2021 i 2022 roku.

Jak donosi Prawo.pl, dodatkową przeszkodą w sprawnym rozpoznawaniu spraw bywa niejasne i „dziurawe” prawo. Opóźnienia w NSA wynikają z faktu „zablokowania” sądu przez szereg skarg kasacyjnych związanych jeszcze z okresem pandemii COVID-19, chociażby niesłusznie nakładanymi karami administracyjnymi na niektóre hotele. NSA przed dłuższy czas borykał się również z niejasnymi przepisami dotyczącymi porzucanych i pozostawionych na drogach aut.

Zaległości z przeszłości, zwłaszcza w kontekście braków kadrowych, rzutują na teraźniejszość, powodując znacząco wydłużony czas oczekiwania na rozpatrzenie kasacji wyroku - czytamy na Prawo.pl.

Więcej na: Oczekiwanie na wyrok administracyjny wydłuża się z roku na rok (prawo.pl)

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.04.2024, 10:33
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ