Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W obecnym stanie prawnym osoba skazana na karę pozbawienia wolności w pierwszej kolejności wzywana jest przez sąd do odbycia kary poprzez stawienie się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu. Ale sąd może też polecić doprowadzenie skazanego do aresztu śledczego bez takiego wezwania. Dopiero, jeżeli skazany nie stawi się w areszcie śledczym, sąd decyduje o doprowadzeniu skazanego i obciąża go poniesionymi w związku z tym kosztami. Po decyzji klasyfikacyjnej komisji penitencjarnej skazany następnie przenoszony jest z aresztu śledczego do właściwego zakładu karnego, w którym ma odbywać karę.
Zgodnie z założeniami proponowanej przez MS nowelizacji (art. 79) sądy mają co do zasady, w każdym przypadku wydawać polecenie zatrzymania i doprowadzenia każdego skazanego na kartę pozbawienia wolności do aresztu śledczego, bez uprzedniego wzywania go do stawienia się w określonym miejscu i wyznaczonym terminie. W nowelizacji pojawiła się też propozycja, by posiedzenia sądu penitencjarnego odbywały się w formie zdalnej.
Cytowani przez Prawo.pl eksperci chwalą zapisy, na podstawie których skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze krótszym niż trzy lata, któremu do odbycia pozostała część kary, ale nie więcej niż sześć miesięcy, będzie mógł odbyć resztę w systemie dozoru elektronicznego.
Na aprobatę środowiska, według Prawo.pl, może także liczyć propozycja, by prokurator mógł sprzeciwić się postanowieniu sądu o wstrzymaniu wykonania orzeczenia, jeśli miałoby to prowadzić do zwolnienia skazanego z aresztu śledczego lub zakładu karnego. Zgodnie z tym zapisem prokurator mógłby wnieść zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu wykonania orzeczenia.
Celem proponowanych przez MS zmian jest m.in. poprawa warunków bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, ochrona społeczeństwa przed sprawcami najcięższych przestępstw, poprawa warunków wykonywania obowiązków przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej oraz usprawnienie procedur związanych z wykonywaniem kar i tymczasowego aresztowania.
Całość artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/wezwanie-do-odbycia-kary-nie-beda-stosowane-przez-sady,511031.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.10.2021, 13:08 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |