Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: niewykluczone, że frankowicze będą mieli możliwość skorzystania z wakacji kredytowych

30.05.2022, 09:34aktualizacja: 30.05.2022, 09:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nowe przepisy, które są obecnie rozpatrywane przez Sejm, przewidują możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy i formalnie dotyczą pożyczek udzielonych w złotówkach. Jednak, jak zauważa Prawo.pl, nie jest do końca jasne, czy wakacje kredytowe będą też miały zastosowanie do kredytów denominowanych bądź indeksowanych do franków.

„Projekt ustawy wskazuje, że wakacje kredytowe dotyczą wszystkich kredytów udzielonych w walucie PLN (art. 77 projektu ustawy). Z uzasadnienia projektu ustawy wynika natomiast, że wakacje kredytowe dotyczą kredytów, które nie są kredytami >>walutowymi<<. Kredyty indeksowane i denominowane (a takie właśnie były udzielane „frankowiczom”) nie są jednak kredytami >>walutowymi<<, a tylko kredytami, o których mowa w art. 77 projektu ustawy – są to kredyty udzielane w PLN - mówi, cytowany przez Prawo.pl, radca prawny Radosław Górski. - Kredyty te są po prostu powiązane z kursem walut obcych, ale ich wypłata następowała w PLN. Treść projektu ustawy w jej aktualnym brzmieniu nie pozbawia więc frankowiczów prawa do ustawowych wakacji kredytowych” – uważa mecenas Górski.

„Jedynie kredytobiorcy posiadający kredyty stricte walutowe nie będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych, gdyż ich kredyty były uruchamiane w walucie obcej” – ocenia radca prawny Wojciech Bochenek w wypowiedzi dla serwisu.

Przypomina też, że stanowisko w przedmiocie tego, że kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego tj. indeksowane/denominowane były kredytami zlotowymi wyrażał w swoich wyrokach Sąd Najwyższy np. w wyroku z dnia 07.11.2019 r. sygn. IV CSK 13/19.

Skierowany w czwartek 26 maja po pierwszym czytaniu do sejmowej komisji finansów projekt przewiduje możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy. Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy zawarli umowy przed dniem 1 lipca 2022 r., jeżeli okres kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy licząc od wskazanej daty – wyjaśnia Prawo.pl.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/dla-kogo-wakacje-kredytowe,515388.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.05.2022, 09:34
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.