Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: niższy VAT na książki? Jeszcze nie teraz

13.05.2021, 10:47aktualizacja: 13.05.2021, 10:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma z powodu unijnych przepisów - donosi serwis Prawo. pl. Jednak jest nadzieja - Komisja Europejska popiera polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT.

Z opublikowanej właśnie odpowiedzi na interpelację poselską nr 22774 wynika, że Polska otrzymała odpowiedź Komisji Europejskiej (KE) w sprawie wniosku o upoważnienie Polski, w drodze odstępstwa od obowiązujących unijnych przepisów o VAT, do stosowania 0-proc. stawki VAT do książek i prasy.

Jak podkreśla cytowany przez Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów, niestety, z uwagi na brzmienie przepisów unijnych, Komisja musiała odmówić pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Wskazała jednocześnie, że popiera polskie postulaty większej swobody w stosowaniu przez państwa członkowskie stawek obniżonych VAT. Wymaga to jednak zakończenia rozpoczętego procesu legislacyjnego mającego na celu zmianę przepisów Dyrektywy VAT. Istnieje zatem szansa na obniżenie VAT na książki w przyszłości.

„Sama inicjatywa obniżenia stawki VAT na książki została ciepło przyjęta przez wydawców, księgarzy, ludzi kultury oraz czytelników. Obniżenie stawki VAT, w teorii, powinno przełożyć się na obniżki cen. Z drugiej jednak strony, nawet gdyby przepisy unijne pozwalały na obniżkę VAT na książki, i Polska zdecydowałaby się wprowadzić taką obniżkę, to wątpliwe czy konsumenci odczuliby ją w swoich portfelach” – zaznacza Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, cytowany przez Prawo.pl.

Jednak, jego zdaniem, branża księgarska poszkodowana została przez pandemię koronawirusa i prawdopodobnie chciałaby skonsumować obniżkę.

„Nie jest tajemnicą, że mamy do czynienia z narastającą inflacją. Obniżka stawki VAT mogłaby zatem nie wystarczyć dla powstrzymania wzrostu cen” - mówi cytowany przez serwis ekspert. I dodaje, że zdecydowanie większe znaczenie miała niedawna obniżka VAT z 23 na 5 proc. na ebooki i audiobooki.

Aby możliwe było wprowadzenie w Polsce niższej stawki VAT na książki, konieczna jest wcześniejsza nowelizacja przepisów unijnej dyrektywy. Prace w tym zakresie już trwają.

Więcej: https://www.prawo.pl/podatki/nizszy-vat-na-ksiazki-i-czasopisma-jakie-szanse-po-decyzji-ke,508207.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.05.2021, 10:47
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ