Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: nowa ustawa ma zwiększyć liczbę przyszłych oficerów w Legiach Akademickich

20.05.2022, 11:41aktualizacja: 20.05.2022, 11:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Z zapisów w nowej ustawie o obronie ojczyzny wynika, że powinna się zwiększyć liczba studentów służących w Legiach Akademickich. Szkolenie będzie dobrowolne i trzyetapowe, a po nim można będzie przystąpić do egzaminu na oficera lub podoficera.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej ochotnicze szkolenie wojskowe w ramach programu Szkół Legii Akademickiej pozwoli w znaczący sposób wspomóc proces uzupełnienia zasobów polskich Sił Zbrojnych.

Kształcenie w ramach Szkół Legii Akademickiej podzielone zostanie na trzy etapy: szkolenie podstawowe - realizowane w jednostce wojskowej, szkolenie teoretyczne - realizowane w uczelni wojskowej, biorącej udział w tym programie oraz szkolenie praktyczne w uczelni wojskowej lub w jednostce wojskowej.

Przystąpienie ochotnika do poszczególnych etapów kształcenia jest dobrowolne i odbywać się będzie na jego wniosek. Warunkiem przystąpienia do kolejnego etapu jest ukończenie poprzedniego. W przypadku zakończenia wszystkich etapów szkolenia, ochotnik będzie mógł przystąpić do egzaminu na podoficera lub egzaminu na oficera, w zależności od ukończonego modułu kształcenia.

Resort obrony zamierza też stworzyć system zajęć wojskowych dla cywilnych studentów. Powstanie specjalna lista kierunków na uczelniach wskazanych przez MON. Uczelnie, kierunki studiów i limit przyjęć do programu stypendialnego określi Minister Obrony Narodowej.

Tacy studenci będą podpisywali umowę z MON, potem, po pierwszym roku nauki, przejdą 28-dniowe szkolenia wojskowe. Ćwiczenia wojskowe oraz udział w zajęciach praktycznych będzie obowiązkowy przez cały okres studiów, a po ich zakończeniu zainteresowani będą przechodzić kurs oficerski i wówczas zostaną zatrudnieni na stanowiskach oficerskich.

Więcej: https://www.prawo.pl/student/stypendia-wojskowe-dla-studentow-modernizacja-wojska,511437.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2022, 11:41
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ