Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: pełnomocnicy frankowiczów skarżą się, że sądy nie zawsze respektują orzecznictwo unijne

22.04.2022, 13:05aktualizacja: 22.04.2022, 13:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według pełnomocników frankowiczów część wyroków wydawanych przez polskie sądy nie uwzględnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE – informuje Prawo.pl.

„Prawnicy przyznają, że wyroków na bakier z prawem unijnym nie jest dużo” – zauważa serwis Prawo.pl.

„W oparciu o własną praktykę przypuszczam, że wyroki (nieprawomocne) nierespektujące prawa unijnego stanowią nie więcej niż 5 proc. ogółu spraw >>frankowych<<. W ciągu ostatnich trzech lat wyroki takie zdarzyły się w sprawach naszych klientów dwukrotnie (a warto w tym miejscu dodać, że spraw >>frankowych<< prowadzimy ponad sześćset)” – mówi, w cytowana przez Prawo.pl, Karolina Mikołajek, radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy Sp.j.

„Coraz częściej pojawiają się głosy, że za orzeczenia w sprawach frankowych sprzeczne z unijnym prawem odpowiada Skarb Państwa, a skoro tak, to frankowiczom należy się odszkodowanie. Prawnicy przygotowują się już do pierwszych batalii” - czytamy na stronie Prawo.pl,

„W ostatnich latach Polska niezwykle mocno przyczyniła się do rozwoju prawa unijnego – nie tylko w zakresie prawa prywatnego. Orzeczenia sądów polskich, sprzeczne z orzecznictwem TSUE mogą więc stać się paliwem napędowym dla rozwoju prawa europejskiego również i w zakresie odpowiedzialności państw członkowskich za orzecznictwo sądów krajowych” – ostrzega w serwisie Prawo.pl, dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Collegium Civitas i Europejskiego Instytutu Prawa.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/biznes/wyroki-w-sprawach-frankowych-sprzeczne-z-prawem-unijnym,514750.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.04.2022, 13:05
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ