Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: pisma sądowe z załącznikami zbyt ciężkie na przesyłkę poleconą

21.01.2022, 14:24aktualizacja: 21.01.2022, 14:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pełnomocnicy wskazują na potrzebę doprecyzowania przepisów dotyczących przekazywania pism procesowych do sądu w formie przesyłki poleconej – informuje Prawo.pl. Zgodnie z ostatnimi zmianami tylko nadanie pisma do sądu w formie przesyłki poleconej jest równoznaczne z jego wniesieniem. Jak wskazuje portal, pojawia się problem związany z dołączeniem załączników do pisma, które często sporo ważą, a paczka, której waga przekracza 2 kg, nie może być „polecona”.

Ministerstwo Sprawiedliwości, chcąc zadbać o terminy i bezpieczeństwo pism sądowych, zmieniło procedurę cywilną w ten sposób, że tylko nadanie pisma do sądu w formie przesyłki poleconej jest równoznaczne z jego wniesieniem. Przepis ten obowiązuje od września 2021 r. W porównaniu z poprzednim brzmieniem zastąpiono „(…) w formie przesyłki pocztowej (…)” sformułowaniem: „(…) w formie przesyłki poleconej”.

„Co oznacza, że tylko nadanie pisma do sądu w formie przesyłki poleconej korzysta z dobrodziejstwa zachowania terminu do wniesienia pisma do sądu w rozumieniu art. 165 par. 2 k.p.c. Okazuje się, że poprzez tę drobną zmianę, ustawodawca wyłączył z zastosowania art. 165 par. 2 k.p.c. paczki pocztowe w rozumieniu Prawa pocztowego, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku nadawania do sądu pism z licznymi załącznikami w sprawach o skomplikowanym stanie faktycznym. W przypadku jeszcze konieczności dołączenia odpisów (jak np. przy pozwie) takie przesyłki niejednokrotnie ważą kilka lub nawet kilkanaście kilogramów” - wskazuje adwokat Maciej Wałejko, kancelaria Wojciechowski, Springer i Wspólnicy.

Jak podaje Prawo.pl, pełnomocnicy nie ukrywają, że zaczęli szukać sposobu na niewygodną dla nich regulację. Część z nich przykładowo nadaje pismo listem poleconym, a załączniki „dosyła” paczką.

„Część sądów to na razie akceptuje. Ale moim zdaniem to obchodzenie art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, co powinno zawierać pismo procesowe, w tym, że powinny być do niego dodane wszystkie załączniki wymienione w tym piśmie. Można literalnie to odczytując dojść do wniosku, że wysłanie samego pisma przesyłką poleconą, ale bez załączników, które dosyłamy paczką, jest uchybieniem tejże normie. A konsekwencją może być wezwanie do usunięcia braków, a nawet zwrot takiego pism” - mówi adwokat Łukasz Mróz, partner w Agile Legal and Tax Janeczek.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/pismo-do-sadu-przesylka-polecona,512971.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.01.2022, 14:24
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ