Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: projekt reformy szkolnictwa wyższego ułatwiającej łączenie uczelni trafi do konsultacji

15.05.2024, 11:53aktualizacja: 15.05.2024, 12:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W połowie roku do konsultacji trafi projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, wprowadzającej ułatwienia w konsolidacji uczelni, które mają być receptą na spadającą liczbę studentów - informuje serwis Prawo.pl. Zmiany mają też dotyczyć przepisy dotyczące prowadzenia studiów podyplomowych.

Jak pisze Prawo.pl, cytując Dariusza Wieczorka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, eksperci postulują wprowadzenie ok. 700-750 poprawek do ustawy o szkolnictwie wyższym.

„Ale też uspokajam środowisko akademickie - to będzie ewolucja, czyli to nie będzie rewolucja, a więc nie ma co się obawiać na uczelniach, że nagle rewolucyjnie będziemy coś tam na siłę chcieli zmieniać” - powiedział minister Wieczorek, cytowany przez Prawo.pl

Jak podaje serwis, wśród proponowanych zmian szef resortu nauki wymienił „stawianie na jakość kształcenia, a nie liczbę uczelni”. Wyjaśnił, że biorąc pod uwagę demografię, wojnę o priorytety wydatkowe w budżecie państwa, trzeba myśleć o łączeniu uczelni i tworzeniu większych organizmów uczelnianych, żeby te uczelnie mogły się rozwijać. Dodał, że resort będzie dalej inwestował w remonty i budowę akademików.

Prawo.pl informuje również, że elementem reformy będą najprawdopodobniej zmiany dotyczące studiów podyplomowych. Przypomniano, że jednym ze skutków reformy Jarosława Gowina była deregulacja przepisów regulujących prowadzenie studiów podyplomowych, co osłabiło kontrolę nad ich jakością. W rezultacie możliwe były takie praktyki, jak te, do jakich doszło na Collegium Humanum - napisano na łamach Prawo.pl.

Zdaniem prof. Piotra Steca z Uniwersytetu Opolskiego, cytowanego przez serwis, „w kontekście studiów podyplomowych, konieczne jest wprowadzenie regulacji, które zapewnią ich wysoką jakość”. Ekspert wskazuje, że resort powinien zadbać, by studia podyplomowe były kontrolowane przez odpowiednie organy, takie jak Państwowa Komisja Akredytacyjna, albo możliwość ich prowadzenia powiązana była z uprawnieniami do prowadzenia pokrewnego z ich tematyką kierunku studiów magisterskich.

„Tworząc nowe przepisy, trzeba wyważyć dwie wartości - zapobiec sytuacji, w której studia podyplomowe nie spełniają standardów jakości, ale jednocześnie umożliwić otwieranie takich kierunków tak, by uczelnie mogły szybko reagować na potrzeby rynku i osób, które pragną się dokształcać” - podkreśla prof. Stec w wypowiedzi zamieszczonej w Prawo.pl

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/student/projekt-reformy-szkolnictwa-wyzszego-juz-w-polowie-roku,526941.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.05.2024, 11:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ