Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: sądy orzekają po myśli frankowiczów, którzy już spłacili swój kredyt

03.12.2021, 11:46aktualizacja: 03.12.2021, 11:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Frankowicze, którzy spłacili już w całości zobowiązanie wobec banku, nie są pozbawieni możliwości odzyskania pieniędzy wynikających z wahań kursów walutowych. Do składania takich pozwów zachęca kredytobiorców zazwyczaj korzystne w sprawach kredytów frankowych orzecznictwo sądów - informuje serwis Prawo.pl.

Wielu kredytobiorców zakłada, że całkowita spłata kredytu np. denominowanego we frankach szwajcarskich, oznacza zamknięcie sprawy. Pozbycie się uciążliwych rat to ulga dla budżetu domowego, bo w wielu przypadkach spłata kosztowała wiele wyrzeczeń. Część kredytobiorców ma zastrzeżenia do wyliczeń banków, ale po spłacie nie decyduje się dociekać swoich roszczeń, zakładając, że nic nie da się w tej kwestii zrobić. W opinii ekspertów komentujących tę kwestię dla serwisu Prawo.pl - jest jednak inaczej.

„W przypadku osoby, która kredyt spłaciła w całości i z bankiem nie wiąże jej żadna relacja, kredytobiorca może złożyć wniosek o zasądzenie od banku wnioskowanej kwoty, tzn. powództwo o zapłatę. Decydujące znaczenie ma tutaj art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego” - tłumaczy Rafał Olejnik, adwokat z Kancelarii Adwokackiej Dowlegal.pl.

„Kredyt jest spłacony, a zatem nie ma konieczności ochrony konsumenta przed roszczeniami kontraktowymi banku o zapłatę kolejnych rat. Hipoteka w takiej sytuacji również jest już wykreślona - często nawet na długo przed wytoczeniem powództwa. Zatem sprawa frankowa, dotycząca kredytu spłaconego, jest sprawą o zapłatę” - potwierdza Dawid Woźniak z kancelarii CDZ Chajec i Wspólnicy.

Jak czytamy na stronie Prawo.pl, główną linią obrony banków jest wskazywanie na brak kwestionowania umowy przez konsumenta przez okres jej wykonywania, co miałoby oznaczać, że umowa się ogólnie klientowi podobała, skoro ją całkowicie spłacił i nie kwestionował w czasie spłacania kredytu. Jednak zazwyczaj sprawy tego rodzaju kończą się uwzględnieniem żądań kredytobiorców, tj. zasądzeniem co najmniej kwoty różnicy między kwotą wypłaconą przez bank, a kwotą wpłaconą przez konsumenta.

„W takiej sytuacji specjalnych sposobów na uniknięcie zapłaty przez bank po prostu nie ma. Słyszy się o składanych przez bank wnioskach o wstrzymanie wykonalności orzeczeń sądu drugiej instancji w takich sprawach oraz o skargach kasacyjnych. Wnioski o wstrzymanie wykonalności orzeczeń są jednak. co do zasady, oddalane” - mówi Dawid Woźniak.

Pełen tekst artykułu na: https://www.prawo.pl/biznes/zwrot-pieniedzy-od-banku-takze-po-splaceniu-kredytu-frankowego,512011.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2021, 11:46
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ